Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2021-05-25

Szukając oszczędności, gminy coraz częściej decydują się na korzystanie z centrów usług wspólnych

Potwierdził to nasz tegoroczny ranking Perły Samorządu, w którym na pytanie o szczególne działanie podjęte w zakresie restrukturyzacji budżetu samorządy wskazywały m.in. na CUW-y tworzone dla placówek oświatowych czy opiekuńczo-wychowawczych. Przypominamy więc, czym jest to narzędzie

Przepisy dające możliwość tworzenia centrów usług wspólnych w gminach (dalej: CUW) obowiązują już od ponad pięciu lat. Założeniem ustawodawcy było danie JST rozwiązania, które przyniesie oszczędności, nie tylko w sferze finansowej, lecz także organizacyjnej. Tego rodzaju outsourcing usług może być korzystny zarówno dla dużej, jak i dla małej gminy - niektóre z nich z tego tytułu osiągają oszczędności rzędu nawet kilku milionów złotych. Okazuje się jednak, że nie wszystkie jednostki tworzą CUW-y.

Co to jest i kogo obsługuje

Centrum usług wspólnych jest wyodrębnioną organizacyjnie jednostką świadczącą usługi na rzecz kilku podmiotów o charakterze administracyjnym, finansowym i organizacyjnym. Przy czym nie realizuje ono zadań ustawowych gminy - zajmuje się ono kwestiami wewnętrznymi. Zakres usług jest różnorodny, mogą być to np. usługi księgowe, rozliczanie wynagrodzeń, obsługa zamówień, zarządzanie zasobami ludzkimi czy obsługa zakupów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00