Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2021-02-10

Pracujący emeryci i renciści muszą się rozliczyć do 1 marca

Taki obowiązek mają tylko ci świadczeniobiorcy, którzy nie ukończyli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. Po jego przekroczeniu można dorabiać bez ograniczeń

Osoby, które nabyły prawo do emerytury lub renty, nie muszą kończyć swojej aktywności zawodowej i często właśnie tego nie robią. Osoba, która rozwiązała stosunek pracy kontynuowany przed przejściem na emeryturę, może zatrudnić się ponownie u tego samego pracodawcy. Co więcej, może to zrobić nawet następnego dnia. Musi jedynie pamiętać, aby ponowne zatrudnienie nastąpiło nie wcześniej niż w dniu, od którego została przyznana emerytura.

Niezdolność do pracy

Pojęcie „renta” w rozumieniu obowiązku ubezpieczeń społecznych oznacza zarówno świadczenie pieniężne z systemu ubezpieczenia społecznego realizowanego przez ZUS i KRUS, jak i świadczenie pieniężne z zaopatrzenia emerytalnego osób w stosunku służby (np. funkcjonariuszy policji i żołnierzy zawodowych). Pod pojęciem tym nie należy rozumieć jednak renty cywilnej (np. renty wyrównawczej) i renty socjalnej.

Renta z tytułu niezdolności do pracy jest świadczeniem długookresowym, przysługującym ubezpieczonemu po spełnieniu także innych warunków związanych z ubezpieczeniem ‒ w razie utraty lub ograniczenia jego zdolności do pracy zarobkowej. Przy przyznawaniu świadczeń rentowych w różnych krajach obowiązują różne kryteria: utrata zdrowia, utrata zdolności do zarobkowania, utrata zdolności do wykonywania zawodu. Samo orzeczenie o niezdolności do pracy nie jest równoznaczne z prawem do renty. Nie oznacza to jednak, że mając takie orzeczenie, nie można podjąć pracy.

Korzyści dla obu stron

Najbardziej korzystną formą współpracy nawiązanej z każdą osobą, również z emerytem lub rencistą, jest umowa o dzieło. Taka umowa nie rodzi obowiązku ubezpieczeń społecznych ani zdrowotnego, a tym samym nie pociąga za sobą obowiązku opłacania składek.

Z emerytem lub rencistą korzystnie jest również zawrzeć umowę zlecenia, pod warunkiem że jednocześnie osoba ta jest zatrudniona w innej firmie na podstawie umowy o pracę, z której osiąga miesięczny przychód nie niższy niż równowartość minimalnego wynagrodzenia - obecnie 2800 zł. W takim przypadku od umowy zlecenia nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, ale należy uiścić składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00