Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-27

Śmierć pracownika w wyniku zderzenia samochodów jest wypadkiem przy pracy

Wypadkiem przy pracy w rozumieniu art. 3 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. Nr 199, poz. 1673 z późn.zm.) jest doznanie obrażeń, które spowodowały śmierć pracownika w czasie wypełniania obowiązków służbowych na skutek zderzenia pojazdów mechanicznych, do którego doszło z tej przyczyny, że samochód kierowany przez pracownika poruszał się po niewłaściwym pasie ruchu.

Stan faktyczny

Wyrokiem z 20 lipca 2006 r. Sąd Rejonowy oddalił odwołanie Anny H. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 5 czerwca 2006 r., odmawiającej przyznania jej jednorazowego odszkodowania z tytułu śmierci męża Henryka, ponieważ wypadek z 3 marca 2006 r. nie został uznany za wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy z powodu braku przyczyny zewnętrznej.

Sąd Rejonowy ustalił, że mąż odwołującej się Henryk H. był pracownikiem Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w K.W. na stanowisku dyrektora. 3 marca 2006 r. - zgodnie z poleceniem służbowym - pojechał samochodem służbowym do Centralnego Ośrodka Badań Odmian Roślin Uprawnych w S.W. (jednostki nadrzędnej) w sprawach organizacyjnych. Po załatwieniu spraw udał się w drogę powrotną do swojego zakładu pracy w K.W. W miejscowości Ż. zjechał nagle na lewy pas ruchu, co doprowadziło do czołowego zderzenia z samochodem ciężarowym. W wyniku wypadku mąż odwołującej się poniósł śmierć na miejscu. Zespół powypadkowy ustalił, że przyczyną śmiertelnego wypadku Henryka H. była jego chwilowa utrata przytomności podczas kierowania samochodem. Na wniosek odwołującej się, zespół powypadkowy sporządził aneks do protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, wskazując, że do wypadku doszło z winy kierującego z uwagi na zjazd na lewy pas ruchu, a przyczyny zjazdu nie ustalono. W dniu wypadku panowały dobre warunki atmosferyczne i dobre warunki drogowe. Do wypadku doszło na prostym asfaltowym odcinku drogi, suchym, czystym i gładkim. Układ hamulcowy, kierowniczy i jezdny samochodu był przed wypadkiem sprawny. Mąż odwołującej się miał 60 lat. Trzy lata wcześniej przebył zawał serca. Chorował na chorobę niedokrwienną serca i cukrzycę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00