Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2018-06-27

Warunki uprawniające do wcześniejszej emerytury pracowniczej (cz. 1)

Czy osoby urodzone w latach 1949-1968 muszą spieszyć się ze złożeniem wniosku o wcześniejszą emeryturę do końca 2008 r.? Co w sytuacji, gdy nie rozwiążą stosunku pracy z pracodawcą, u którego do tej pory pracowały?

Piotr Kruszalski

Przepisy ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 z późn.zm.), zwanej dalej ustawą emerytalną, przewidują kilka warunków, od spełnienia których zależy przyznanie emerytury pracowniczej osobom urodzonym przed 1949 r. Pierwszy z nich dotyczy wieku, jaki muszą ukończyć osoby ubiegające się o to świadczenie. Powszechny wiek emerytalny, który uprawnia do przejścia na emeryturę na ogólnych zasadach wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Natomiast emerytura pracownicza przysługuje w wieku obniżonym o 5 lat, który wynosi 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn.

Drugi warunek, który trzeba spełnić, aby uzyskać wcześniejszą emeryturę pracowniczą, odnosi się do stażu ubezpieczeniowego. Kobieta musi udowodnić co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy. Jeśli nie zdołała „uzbierać” takiego stażu - wystarczy, gdy udowodni co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy pod warunkiem, że została uznana za całkowicie niezdolną do pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00