Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-29

Ustalenie podstawy wymiaru kapitału początkowego

Przy ustaleniu, czy istnieje obowiązek opłacenia składki na ubezpieczenie społeczne od określonych składników wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, stosuje się przepisy obowiązujące w okresie, z którego wynagrodzenie jest uwzględniane w podstawie wymiaru.

Stan faktyczny

E.M. odwołała się od decyzji ZUS. z 22 września 2006 r., w której ponownie ustalono dla niej wartość kapitału początkowego na 1 stycznia 1999 r., domagając się zmiany tej decyzji poprzez uwzględnienie okresu opieki nad dzieckiem (od 19 kwietnia 1995 r. do 31 sierpnia 1995 r.) oraz doliczenie do dochodów uzyskiwanych w latach 1982-1984 nagród, wypłaconych z zakładowego funduszu nagród.

Z ustaleń sądu okręgowego wynikało, że decyzją z 9 maja 2006 r. ZUS ustalił dla E.M. wartość kapitału początkowego na 1 stycznia 1999 na kwotę 86 039,03 zł. Wskaźnik wysokości podstawy wymiaru tego kapitału został wyliczony na 67,28 proc.

Odnośnie żądania zaliczenia do wartości kapitału podstawowego okresu opieki nad dzieckiem, sąd okręgowy także ustalił, iż wnioskodawczyni otrzymała na swój wniosek urlop wychowawczy w wymiarze dłuższym niż 3 lata - stosownie do uregulowań zawartych w art. 67a pkt 3 karty nauczyciela.

Powołując się na przepisy ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 39, poz. 333 z późn.zm.), sąd okręgowy stwierdził, że przy ustalaniu kapitału początkowego przyjmuje się przebyte przed dniem wejścia w życie ustawy:

1) okresy składkowe, o których mowa w art. 6,

2) okresy nieskładkowe, o których mowa w art. 7 pkt 5,

3) okresy nieskładkowe, o których mowa w art. 7 pkt 1-4 i 6-12,

w wymiarze nie większym niż określony w art. 5 ust. 2. Stosownie zaś do art. 7 pkt 5 ww. ustawy o emeryturach i rentach, okresami nieskładkowymi są przypadające przed dniem nabycia prawa do emerytury lub renty okresy urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek pracujących i opiekujących się małymi dziećmi, innych udzielonych w tym celu urlopów bezpłatnych oraz okresy niewykonywania pracy - z powodu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 4 - w granicach do 3 lat na każde dziecko oraz łącznie - bez względu na liczbę dzieci - do 6 lat.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00