comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-10-10
Przywrócenie pracownika do pracy przez sąd
Na jakim stanowisku pracodawca powinien zatrudnić pracownika przywróconego do pracy? Jakie konsekwencje grożą pracodawcy odmawiającemu dopuszczenia pracownika do pracy?
Jolanta Janus
Sąd może przywrócić pracownika do pracy, jeżeli w wyniku procesu okaże się, że wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia było wadliwe. W praktyce wykonanie takiego orzeczenia oraz jego konsekwencje wywołuje wiele kontrowersji wśród pracodawców.
Przywrócenie do tej samej pracy
Wyrokiem sądu następuje przywrócenie pracownika do pracy na poprzednich warunkach pracy, co oznacza, że pracownik ten ma prawo domagać się zatrudnienia na tym samym stanowisku pracy, jakie zajmował uprzednio, nie wystarcza zaś zapewnienie mu pracy na stanowisku równorzędnym Wskazywał na to Sąd Najwyższy w wyroku z 2 grudnia 1992 r. (sygn. akt I PRN 55/92), gdzie podkreślono, że przywrócenie do pracy doprowadza do powstania stosunku pracy, jaki istniał przed zakwestionowanym rozwiązaniem umowy o pracę, a więc restytuuje stosunek pracy o dotychczasowej treści. A zatem pracodawca jest zobowiązany ponownie zatrudnić pracownika dokładnie na tym samym stanowisku, które zajmował on przed wypowiedzeniem mu umowy o pracę. Nie może zaś zatrudnić np. przywróconego do pracy księgowego na stanowisku pracownika do spraw bhp, choćby nawet wynagrodzenie na obu tych stanowiskach było jednakowe. Przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach w rozumieniu przepisów art. 45 § 1 i art. 56 k.p. oznacza bowiem przywrócenie do tej samej, a nie takiej samej pracy, jaka wykonywana była przed rozwiązaniem umowy o pracę.
Pozostało 85% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka