Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-10-03

Dokumentacja pracownicza - wybrane zagadnienia

W ilu egzemplarzach należy sporządzić umowę o pracę? Czy ustna umowa o pracę jest dopuszczalna i obowiązująca strony? Czy można wydać świadectwo pracy przed rozwiązaniem stosunku pracy?

Tadeusz Zawadzki
Ostatnio coraz częściej zdarza się, że przedsiębiorcy decydują się na zatrudnienie pracownika. Wydaje się, że to nic trudnego - a jednak z tym mogą też być związane pewne problemy, dokuczliwe zwłaszcza dla przedsiębiorców początkujących, zatrudniających po raz pierwszy.
Umowa o pracę
Kwestie związane z umową o pracę, jej treścią i formą regulują przepisy kodeksu pracy. Zgodnie z art. 29 § 1 k.p. umowa o pracę określa strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy. W szczególności treść umowy powinna regulować: rodzaj pracy, miejsce wykonywania pracy, wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy (ze wskazaniem składników wynagrodzenia), wymiar czasu pracy oraz termin rozpoczęcia pracy. Co do zasady, umowa o pracę powinna być zawarta w formie pisemnej. W przypadku gdy warunek powyższy nie został spełniony, należy pamiętać o tym, że - jak to określił Sąd Najwyższy w postanowieniu z 31 sierpnia 1981 r. (sygn. akt III PZ 18/81) - niezachowanie formy pisemnej, o której mowa w art. 29 § 1 k.p., nie powoduje nieważności umowy o pracę. Jeżeli umowa nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, obowiązkiem pracodawcy jest potwierdzenie pracownikowi na piśmie ustaleń co do rodzaju umowy oraz jej warunków - pracodawca powinien tego dokonać najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00