comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-05-02
Skutki złożenia zeznania rocznego po terminie
Czy złożenie zeznania rocznego po terminie wpływa na prawo podatnika do skorzystania z odliczeń i preferencyjnych sposobów opodatkowania?
Małgorzata Rymarz
Obowiązek złożenia zeznania rocznego nałożony został na podatników przepisami art. 45 ust. 1 i ust. 1a ustawy o p.d.o.f. Powołane przepisy wyznaczają jednocześnie termin do wypełnienia tej powinności - jego ostatnim dniem jest 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, którego dotyczy zeznanie.
Analogiczny obowiązek, choć obwarowany innym terminem - do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym, obciąża także tych podatników, którzy opłacają podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie aspektów prawnopodatkowych, wiążących się z nieterminowym wypełnieniem obowiązku złożenia zeznania rocznego, abstrahuje natomiast od kwestii karnych skarbowych.
Zachowanie terminu złożenia zeznania
Z treści art. 45 ust. 1 ustawy o p.d.o.f. wynika wprawdzie, że termin złożenia rocznego rozliczenia podatku dochodowego upływa 30 kwietnia, lecz zgodnie z regułą zawartą w art. 12 § 5 ordynacji podatkowej, jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy. Stosując się do zacytowanej normy, należy zatem przyjąć, że w 2005 r. termin złożenia zeznania rocznego w podatku dochodowym od osób fizycznych upłynął 2 maja o godz. 24.00.
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka