comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-02-21
Ochrona zatrudnienia pracowników w czasie choroby
Czy ostatnia nowelizacja przepisów zmieniła zasady rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn niezawinionych przez pracownika? Przez jaki okres stosunek pracy chorego pracownika podlega ochronie przed rozwiązaniem?
Jolanta Janus
Przepisy kodeksu pracy przewidują ochronę zatrudnienia pracowników nieobecnych w pracy z powodu choroby. Ochrona ta polega na zakazie rozwiązywania z nimi umów o pracę. Dotyczy to rozwiązania umowy o pracę zarówno za wypowiedzeniem, jak i bez wypowiedzenia z przyczyn niezawinionych przez pracownika. Stanowią o tym przepisy art. 41 i 53 k.p.
Długość okresu ochronnego
W myśl art. 41 k.p. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy (także z powodu choroby), jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Treść tego przepisu odsyła zatem do art. 53 § 1 k.p., który określa okres, po upływie którego pracodawca może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia, przy braku winy pracownika. Wskazywał na to m.in. Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z 29 kwietnia 1991 r. (sygn. akt III APr 7/91) podnosząc, że limity czasowe przewidziane w art. 53 k.p. są okresem ochronnym usprawiedliwionej nieobecności w pracy w rozumieniu przepisu art. 41 k.p.
Konieczne jest zatem uwzględnienie treści art. 53 § 1 k.p. Zgodnie zaś z obecnym brzmieniem tego przepisu pracodawca może rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwała:
- dłużej niż 3 miesiące, gdy pracownik był zatrudniony u tego pracodawcy mniej niż 6 miesięcy, lub
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka