comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-05-24
Odmowa wykonania polecenia pracodawcy przyczyną rozwiązania umowy o pracę
Czy zawsze skutkiem odmowy wykonania polecenia pracodawcy może być rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia? Czy pracownik ma prawo odmówić wykonania polecenia pracodawcy?
Ryszard Sadlik
sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach
Stosunek pracy charakteryzuje się podporządkowaniem pracownika względem pracodawcy w czasie świadczenia pracy. Dlatego też wykonywanie poleceń przełożonych należy do podstawowych obowiązków każdego pracownika (art. 100 § 1 k.p.). Natomiast odmowa wykonania polecenia stanowi podstawę do rozwiązania umowy o pracę, w tym także do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.
Odmowa wykonania polecenia skutkująca wypowiedzeniem
Pracownik jest zobowiązany wykonywać pracę pod kierownictwem pracodawcy, w miejscu i czasie wyznaczonym mu przez pracodawcę. Dlatego też pracownik nie może samowolnie odmówić wykonania polecenia przełożonego, uznając np., że nie poprawi ono efektywności czy jakości wykonywanej przez niego pracy. Potwierdzał to również Sąd Najwyższy w wyroku z 19 lutego 1987 r. (sygn. akt I PR 6/87) wskazując, że pracownik w ramach art. 100 § 1 k.p. obowiązany jest podporządkować się poleceniu kierownictwa zakładu pracy stawienia się do pracy w sobotę wolną od pracy, choćby nawet uważał, że kierownictwo nie zorganizowało w tym dniu odpowiedniego zaplecza organizacyjno-technicznego. Odmowa podporządkowania się poleceniom pracodawcy, które dotyczą organizacji i sposobu wykonywania pracy, może stanowić uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę.
Pozostało 87% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka