comment
Porada
Data publikacji: 2004-03-01
Wypowiedzenie stosunku pracy członkom zarządu
Czy brak spodziewanych wyników pracy może być przyczyną rozwiązania stosunku pracy? Czy drobne naruszenia swoich obowiązków przez członka zarządu uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę?
Zatrudniając kogoś na stanowisku kierowniczym (np. prezesa zarządu spółki) pracodawca oczekuje od niego więcej niż od szeregowego pracownika. Osoba zatrudniona na stanowisku kierowniczym, z jednej strony otrzymuje większe prawa pracownicze (np. większe wynagrodzenie, samochód służbowy, telefon komórkowy, mieszkanie itp.), lecz czy z drugiej strony jest pozbawiona ochrony trwałości swojego stosunku pracy (np. brak obowiązku występowania uzasadnionej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę, brak obowiązku konsultacji związkowej itp.)?
Zasady wypowiadania umowy o pracę
Kwestię wypowiedzenia umowy o pracę uregulowano w treści art. 30-43 k.p. Wypowiedzenie umowy o pracę jest podstawowym sposobem prowadzącym do rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Jest to jednostronne oświadczenie woli, złożone przez jedną ze stron stosunku pracy drugiej stronie, powodujące rozwiązanie umowy o pracę z upływem okresu wypowiedzenia. Przy czym bez znaczenia dla skuteczności powyższej czynności prawnej jest np. odmowa przyjęcia przez pracownika prawidłowo sporządzonego pisemnego oświadczenia woli pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę. Jak bowiem trafnie zauważył Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 6 listopada 1980 r. (sygn. akt I PRN 109/80; PiZS 1982/5/53), umowa o pracę rozwiązuje się przez złożenie pisemnego oświadczenia o rozwiązaniu tej umowy. Oświadczenie takie należy uważać za złożone z chwilą, gdy doszło do wiadomości adresata w taki sposób, że mógł zapoznać się z jego treścią (art. 61 k.c.).
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka