comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-06-26
Zatrudnienie u innego pracodawcy
Kilka etatów, kilka urlopów
Uprawnienie do corocznego urlopu wypoczynkowego z zachowaniem prawa do wynagrodzenia - przy spełnieniu warunków określonych przepisami - przysługuje wszystkim pracownikom bez względu na rodzaj wiążącego ich z pracodawcą stosunku pracy oraz wymiar zatrudnienia. Dotyczy to także pracowników zatrudnionych jednocześnie przez więcej niż jednego pracodawcę.
Artur Nowak
Jeżeli pracownik jest jednocześnie zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy, do okresu pracy, od którego zależy zarówno prawo do urlopu, jak i wymiar urlopu, u każdego z pracodawców wlicza się zakończone okresy zatrudnienia, nie podlegają zaś wliczeniu okresy równoczesnego zatrudnienia. W rozumieniu art. 1541 k.p. okresami poprzedniego zatrudnienia są okresy pozostawania w stosunku pracy zakończone rozwiązaniem stosunku pracy. Ta powszechnie akceptowana wykładnia ma kapitalne znaczenie dla ustalenia zarówno prawa do urlopu, jak i wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi jednocześnie zatrudnionemu u więcej niż jednego pracodawcy, i tak:
• Pracownik (nielegitymujący się jakimkolwiek zakończonym okresem zatrudnienia) nieprzerwanie zatrudniony u jednego pracodawcy (bez względu na okres tego zatrudnienia) i podejmujący równolegle dodatkową pracę u innego pracodawcy nabywa w dodatkowym zatrudnieniu prawo do urlopu na zasadach analogicznych, jakby po raz pierwszy podejmował pracę. Oznacza to, że nie mając zakończonych okresów zatrudnienia prawo do pierwszego urlopu w wymiarze połowy wymiaru urlopu przysługującego mu po roku pracy pracownik nabędzie z upływem 6 miesięcy dodatkowego zatrudnienia. Z upływem roku nabędzie prawo do pełnego wymiaru urlopu.
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka