Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-05-29

Orzecznictwo warto znać

Sąd Najwyższy o wypowiedzeniach

Rozwiązanie stosunku pracy powoduje zwykle pytanie, czy było ono zasadne i dokonane w sposób zgodny z prawem. Prowadzi to do sporów, które często znajdują swój finał w Sądzie Najwyższym. Znając jego orzecznictwo, możemy uniknąć wielu kontrowersji związanych z wypowiedzeniem umowy o pracę.

Magdalena Oleksyn, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
Pracodawca, podejmując decyzję w sprawie rozwiązania z pracownikiem umowy na okres próbny, czas określony lub czas wykonania określonej pracy, powinien pamiętać o:
• zachowaniu formy pisemnej (niezachowanie formy pisemnej przez pracodawcę może, w przypadku wystąpienia pracownika na drogę sądową, spowodować uznanie bezskuteczności wypowiedzenia, przywrócenie do pracy lub zasądzenie odszkodowania),
• zachowaniu okresu i terminu wypowiedzenia (okres wypowiedzenia umowy, liczony w tygodniach, kończy się w sobotę, a liczony w miesiącach - w ostatnim dniu ostatniego miesiąca wypowiedzenia).
Rozwiązując umowę o pracę zawartą na czas nie określony pracodawca ma dodatkowo wskazać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy (art. 30 § 4 k.p.).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00