Artykuł
Wypowiedzenie zmieniające
Wypowiedzenie zmieniające
Ryszard Sadlik, sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach
Pracodawcy, podejmując działania mające na celu poprawę kondycji przedsiębiorstwa, często wypowiadają pracownikom warunki płacy lub pracy.
Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy następuje wówczas, gdy zgodnie z art. 42 § 2 k.p. pracodawca zaproponuje pracownikowi na piśmie nowe warunki pracy lub płacy. O wypowiedzeniu zmieniającym można mówić także wtedy, gdy pracodawca dokona np. zmiany regulaminu premiowania na niekorzyść pracownika, który ma w umowie o pracę zapisane prawo do premii i nie wyraził zgody na taką zmianę. Tak też wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z 19 grudnia 1996 r. (sygn. akt I PKN 23/96).
Nie każda jednak zmiana warunków pracy lub płacy wymaga uprzedniego wypowiedzenia zmieniającego, a tylko taka, która dotyczy uzgodnionych w umowie o pracę istotnych warunków pracy lub płacy lub pogarsza sytuację pracownika. Przez istotne warunki pracy rozumie się przede wszystkim rodzaj i miejsce pracy oraz wynagrodzenie. Treścią wypowiedzenia zmieniającego może być więc zmiana stanowiska, charakteru pracy, poszczególnych składników wynagrodzenia za pracę (np. dodatków funkcyjnych czy premii) itp.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right