Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-09-12

Wypowiedzenie zmieniające

Wypowiedzenie zmieniające

Ryszard Sadlik, sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach

Pracodawcy, podejmując działania mające na celu poprawę kondycji przedsiębiorstwa, często wypowiadają pracownikom warunki płacy lub pracy.

Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy następuje wówczas, gdy zgodnie z art. 42 § 2 k.p. pracodawca zaproponuje pracownikowi na piśmie nowe warunki pracy lub płacy. O wypowiedzeniu zmieniającym można mówić także wtedy, gdy pracodawca dokona np. zmiany regulaminu premiowania na niekorzyść pracownika, który ma w umowie o pracę zapisane prawo do premii i nie wyraził zgody na taką zmianę. Tak też wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z 19 grudnia 1996 r. (sygn. akt I PKN 23/96).

Nie każda jednak zmiana warunków pracy lub płacy wymaga uprzedniego wypowiedzenia zmieniającego, a tylko taka, która dotyczy uzgodnionych w umowie o pracę istotnych warunków pracy lub płacy lub pogarsza sytuację pracownika. Przez istotne warunki pracy rozumie się przede wszystkim rodzaj i miejsce pracy oraz wynagrodzenie. Treścią wypowiedzenia zmieniającego może być więc zmiana stanowiska, charakteru pracy, poszczególnych składników wynagrodzenia za pracę (np. dodatków funkcyjnych czy premii) itp.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00