Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-08-29

Podstawa wymiaru składek

Podstawa wymiaru składek

Jakub Zamiejski

Prawidłowe ustalenie podstawy wymiaru składek ma istotne znaczenie. Podstawę wymiaru składek dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, zleceniobiorców stanowi przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Płatnik, zawierając z pracownikiem umowę o pracę, musi pamiętać, że ustalając podstawę wymiaru składek obowiązany będzie sprawdzać, czy przychód otrzymywany przez pracownika nie jest wyłączony z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Płatnik składek, określając podstawę ich wymiaru, powinien w pierwszej kolejności ustalić, czy dane świadczenie jest przychodem ze stosunku pracy. Należy zaznaczyć, iż dla ustalenia podstawy wymiaru składek nie ma znaczenia fakt, iż dany przychód, osiągany przez pracownika z tytułu umowy o pracę, w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jest wymieniony jako zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych. Po ustaleniu, iż przychód otrzymywany przez pracownika jest przychodem ze stosunku pracy, płatnik musi sprawdzić, czy przychód ten nie jest wyłączony z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Przychody ze stosunku pracy nie stanowiące podstawy wymiaru składek wymienione są w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 z późn.zm.).

W myśl art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródła finansowania tych wypłat. W szczególności są to:

l

wynagrodzenie zasadnicze,

l

wynagrodzenie za godziny nadliczbowe,

l

dodatki,

l

nagrody,

l

ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop,

l

inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00