Artykuł
Umowa przedwstępna przed umową o pracę
Umowa przedwstępna przed umową o pracę
Ryszard Sadlik
Umowy przedwstępne zawierane są nie tylko w interesie pracowników, którzy dążą do uzyskania pewności, że zostaną zatrudnieni na ustalonych warunkach, lecz także w celu zagwarantowania pracodawcom, że dana osoba faktycznie podejmie u nich umówioną pracę.
Umowa przedwstępna stanowi jedną z tych instytucji prawnych, które umożliwiają stronom przygotowanie się do zawarcia przyszłej umowy stanowczej, tworząc równocześnie między nimi pewną więź zobowiązaniową, z której wynikają określone przez prawo konsekwencje.
Umowa przedwstępna nie została wprawdzie wprost uregulowana w kodeksie pracy, jednakże możliwość jej zastosowania do stosunków pracowniczych, a zwłaszcza do umów o pracę wynika z treści art. 300 kodeksu pracy, który zezwala na stosowanie w sprawach nie unormowanych przepisami prawa pracy przepisów kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy. Ponieważ art. 389 i 390 k.c., które określają cechy umowy przedwstępnej, nie pozostają w sprzeczności z tymi zasadami, mogą być stosowane w stosunkach pracowniczych. Podkreślał to kilkakrotnie Sąd Najwyższy, m.in. w uchwale z 22 kwietnia 1977 r. (sygn. akt I PZP 5/74).
Umowy przedwstępne zawierane są zwykle wówczas, gdy zawarcie samej umowy o pracę, do której dążą strony, nie jest jeszcze możliwe ze względu na przeszkody natury prawnej lub faktycznej, jak np. konieczność uzyskania zezwolenia na zatrudnienie cudzoziemca, rozwiązanie innej umowy o pracę za kilkumiesięcznym okresem wypowiedzenia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right