Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 12 marca 2025 r., sygn. I SA/Gl 1127/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Piotr Pyszny, Sędzia WSA Dorota Kozłowska, Sędzia WSA Anna Rotter (spr.), Protokolant Ewelina Cyroń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 marca 2025 r. sprawy ze skargi D. sp. z o.o. w B. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 9 lipca 2024 r. nr 0115-KDIT1.4011.357.2024.1.MST UNP: 2305790 w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżoną interpretacją indywidualną z dnia 9 lipca 2024r. nr 0115-KDIT1.4011.357.2024.1.MST UNP: 2305790 Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: Dyrektor KIS, organ) stwierdził, że stanowisko D Sp. z o.o. (dalej: spółka, skarżąca, wnioskodawca) w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Powyższa interpretacja wydana została na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2025r., poz. 111, dalej: o.p.).
Stan sprawy.
Skarżąca złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, w którym stwierdzono, iż spółka jest zarejestrowana na terenie Rzeczpospolitej Polskiej oraz świadczy usługi m. in. obróbki metal. Usługi są świadczone w różnych lokalizacjach geograficznych, w głównej mierze na terenie państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jak podano, wykonywanie usług w jednym miejscu trwa średnio 6-8 tygodni lub czasem dłużej. Wyjaśniono, iż spółka zatrudnia w Polsce pracowników, a z uwagi na świadczenie usług w różnych lokalizacjach, pracownicy wykonują swoją pracę w ramach przeniesienia służbowego, tj. czasowej zmiany miejsca wykonywania pracy, dokonywanej za zgodą pracownika. Ta forma oddelegowania nie stanowi podróży służbowej w rozumieniu przepisów prawa pracy, a wnioskodawca nie wypłaca pracownikom oddelegowanym diet i innych należności przysługujących z tytułu podróży służbowej. Podano również, że oddelegowanie pracownika odbywa się każdorazowo na podstawie odrębnego porozumienia (aneksu) do umowy o pracę. Porozumienie o oddelegowaniu pracownika do danego miejsca zawierane jest na okres nieprzekraczający 183 dni. Skarżąca wskazała, iż w czasie i w związku z wykonywaniem pracy przez oddelegowanych pracowników w miejscu ich oddelegowania, udostępnia tym pracownikom bezpłatnie zakwaterowanie lub też pokrywa w całości koszty związane z ich zakwaterowaniem w miejscu i na warunkach wybranych przez wnioskodawcę. Pracownik nie może ani zarządzać, ani rozporządzać tak zagwarantowanym miejscem zakwaterowania. Jak podniesiono we wniosku, umowy najmu na cele zakwaterowania obejmują zwykle szacowany okres trwania inwestycji i uwzględniają szacunkowy maksymalny poziom obłożenia na danym etapie projektu.