Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 12 lutego 2025 r., sygn. II SAB/Gl 217/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Stanisław Nitecki (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Edyta Kędzierska, Sędzia WSA Artur Żurawik, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 12 lutego 2025 r. sprawy ze skargi K. M. (M.) na bezczynność Wojewody Śląskiego w przedmiocie rozpoznania wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej oddala skargę.
Uzasadnienie
Pismem z 17 października 2024 r. K. M. (dalej jako strona lub skarżący) wniósł skargę na bezczynność Wojewody Śląskiego w sprawie dotyczącej udzielenia zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej. Skarżący podniósł zarzut naruszenia art. 6, art. 7, art. 8 i art. 9 Kodeksu postępowania administracyjnego, polegającego na prowadzeniu postępowania w sposób nie budzący zaufania do władzy publicznej, zaniechaniu działania na podstawie przepisów prawa, zaniechaniu stania na straży praworządności oraz działaniu w sposób nie mający na względzie interesu społecznego ani słusznego interesu stron, a także na braku informowania strony w sposób należyty o okolicznościach faktycznych i prawnych. Zarzucił również naruszenie art. 12, art. 35 § 1 i 3 oraz art. 36 § 1 powołanego Kodeksu, poprzez prowadzenie postępowania w sposób rażąco przekraczający terminy do załatwienia sprawy. Zważywszy powyższe zażądał zobowiązania wskazanego organu do wydania odpowiedniej decyzji w terminie 14 dni, stwierdzenia, że bezczynność miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa, przyznania mu od tego organu sumy pieniężnej, w kwocie 22.726,24 zł, zasądzenia na jego rzecz od organu kosztów postępowania według norm przepisanych, a także dopuszczenia dowodów z jego wniosku z 25 września 2023 r., ponaglenia z 13 maja 2024 r. oraz skargi z 4 października 2024 r. (złożonej do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego na opieszałość pracowników tej instytucji).
Uzasadniając skargę strona podniosła, że wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE złożyła 25 września 2023 r., z kolei 13 maja 2024 r. wniosła za pośrednictwem Wojewody Śląskiego ponaglenie do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców, jednak mimo, że od złożenia wniosku upłynął ponad rok, nadal nie wydano w sprawie rozstrzygnięcia. Zdaniem skarżącego, taki stan rzeczy stanowi efekt wyłącznie zaniechań organu, a tym samym kwalifikuje się jako bezczynność nosząca znamiona rażącego naruszenia prawa, w tym norm konstytuujących zasadę szybkości postępowania wyrażoną w art. 12 Kodeksu postępowania administracyjnego oraz w art. 35 § 1-3 tego Kodeksu, w którym określono terminy załatwienia spraw w postępowaniu administracyjnym nakazując ich załatwianie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 1 miesiąca, a w sprawach szczególnie skomplikowanych nie później niż w ciągu 2 miesięcy. W dalszej części skargi strona podkreśliła, że w świetle stanowiska wyrażonego w orzecznictwie sądowym, bezczynności organu nie mogą dostatecznie uzasadniać nawet problemy organizacyjne i kadrowe, w tym wynikające z nadmiaru obowiązków związanego z dużą ilością wniosków o zezwolenie na pobyt na terenie Polski składanych przez osoby przybyłe z Ukrainy w następstwie toczącej się wojny. Nadto skarżący zaznaczył, że nie jest objęty ochroną czasową i nie posiada statusu "[...]", a tym samym nie mają doń zastosowania przepisy ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego państwa (Dz. U. z 2024 r., poz. 167), w tym zawarte w powołanej ustawie unormowania przewidujące zawieszenie terminów przewidzianych dla załatwiania wniosków pobytowych.