Brak możliwości legalizacji nadbudowy budynku naruszającej miejscowy plan zagospodarowania - Wyrok NSA z dnia 11 czerwca 2024 r., sygn. II OSK 1705/21
Nadbudowa budynku mieszkalnego prowadząca do przekroczenia dopuszczalnej liczby kondygnacji zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego nie może być zalegalizowana jako samowola budowlana.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Leszek Kiermaszek (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Robert Sawuła Sędzia del. NSA Jerzy Stankowski Protokolant starszy sekretarz sądowy Olga Jasionek po rozpoznaniu w dniu 11 czerwca 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej E. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 11 lutego 2021 r. sygn. akt II SA/Lu 589/20 w sprawie ze skargi E. K. na postanowienie Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Lublinie z dnia 14 lipca 2020 r. znak ZOA-VI.7721.18.2020 w przedmiocie wstrzymania prowadzenia robót budowlanych i nałożenia obowiązku przedłożenia dokumentów oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 11 lutego 2021 r., sygn. akt II SA/Lu 589/20 oddalił skargę E.K. (dalej zwana skarżącą) na postanowienie Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Lublinie (dalej Lubelski WINB) z dnia 14 lipca 2020 r., znak: ZOA-VI.7721.18.2020 w przedmiocie wstrzymania prowadzenia robót budowlanych i nałożenia obowiązku przedłożenia dokumentów.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach stanu faktycznego i prawnego sprawy.
Podczas kontroli przeprowadzonej w dniu 10 września 2019 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego miasta Lublin (dalej zwany organem pierwszej instancji, PINB) ustalił, że na posesji znajdującej się przy ul. [...] w Lublinie znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny z trzema kondygnacjami nadziemnymi. Jest to budynek murowany w technologii tradycyjnej z cegły i bloczków z betonu komórkowego. Główna bryła budynku ma wymiary w rzucie poziomym 11,5 m x 11,5 m. Wysokość budynku, mierzona od poziomu terenu przed wejściem do budynku, wynosi ok. 8,7 m. W trakcie kontroli stwierdzono, że prowadzone są roboty budowlane polegające na przebudowie trzeciej kondygnacji - nadbudowano ściany zewnętrzne o ok. 1,5 m, do wysokości 2,6 m. Wykonano nowe słupy, podciągi i wieńce, nowy płaski dach o konstrukcji drewnianej, kryty papą. Zmieniono lokalizację otworów okiennych i drzwiowych, zlikwidowano część przewodów kominowych, przebudowano instalacje wewnętrzne, tj. wentylacyjną, wodociągową, kanalizacyjną, centralnego ogrzewania i elektryczną. W kotłowni zamontowano dwufunkcyjny kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania, instalacja gazowa nie była przebudowywana. Stwierdzono, że roboty budowlane zostały wykonane bez wymaganego prawem pozwolenia na budowę.