Poradnia ubezpieczeniowa
- Jakie świadczenia wypłaca płatnik, gdy pracownik choruje na przełomie roku?
- Na jakich zasadach przyznaje się zasiłek opiekuńczy za dni wolne od pracy dla pracownika?
- Jak ustalić podstawę zasiłkową za styczeń 2025 r., gdy od tego miesiąca pracownik otrzymuje nowe składniki wynagrodzenia?
Nasz pracownik pobiera zasiłek od 28 listopada 2024 r. Ostatnie zwolnienie lekarskie kończy mu się 24 stycznia 2025 r. Nie wiemy, czy będzie przedłużone. Spodziewamy się jednak, że kolejne zwolnienie wpłynie 27 stycznia 2025 r. (poniedziałek). Czy mamy wówczas rozpocząć wypłatę wynagrodzenia chorobowego, czy zasiłku chorobowego, skoro nie upłynęło wymagane 61 dni przerwy?
Pracownikowi za czas niezdolności do pracy przysługuje wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy. W danym roku kalendarzowym najpierw pracodawca wypłaca mu wynagrodzenie chorobowe z własnych środków na zasadach określonych w art. 92 Kodeksu pracy. Zgodnie z jego par. 1 za czas niezdolności pracownika do pracy trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia – trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, wskutek:
- choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną – pracownik zachowuje prawo do 80 proc. wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu;