Wyrok WSA w Krakowie z dnia 4 grudnia 2024 r., sygn. III SA/Kr 1165/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Zawadzka Sędziowie WSA Ewa Michna (spr.) WSA Jakub Makuch Protokolant Starszy Referent Kinga Ładyga po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 grudnia 2024 r. sprawy ze skargi R. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 30 kwietnia 2024 r., nr SKO.Dr./4122/121/2024 w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na umieszczenie w pasie drogowym urządzenia reklamowego i umorzenia postępowania I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie na rzecz strony skarżącej R. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością we W. kwotę 714,00 zł (siedemset czternaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi R. spółka z o.o. z siedzibą we W. (dalej: "skarżąca" lub "spółka") jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z 30 kwietnia 2024 r., uchylająca decyzję organu I instancji w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na umieszczenie w pasie drogowym słupa plakatowo-reklamowego i umarzająca postępowanie I instancji w całości.
Powyższa decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Wnioskiem z 14 grudnia 2023 r. skarżąca zwróciła się do Zarządu Dróg Miasta Krakowa o wydanie zezwolenia na umieszczenie w pasie drogowym przy ul. Z., na działce ewidencyjnej nr [...] w K., obręb [...] jednostka ewidencyjna Ś., urządzenia reklamowego w postaci słupa ogłoszeniowo-reklamowego typu "okrąglak" o sprecyzowanych we wniosku wymiarach. Wnioskowany termin umieszczenia ww. urządzenia reklamowego określono na: 1 stycznia – 31 marca 2024 r.
W toku postępowania organ I instancji pozyskał opinię Działu Kontroli Handlu i Reklam z 11 stycznia 2024 r. W opinii podano, że w odległości 10,93 m od wnioskowanej lokalizacji słupa nie znajduje się inny słupy plakatowo-reklamowy typu "okrąglak", a w odległości 10,82 m wiata przystankowa komunikacji miejskiej. Podana lokalizacja znajduje się przy linii wyznaczonego miejsca parkingowego dla osób niepełnosprawnych, utrudniających swobodny dostęp. Ponadto ustawienie słupa we wnioskowanej lokalizacji utrudniałaby widoczność kierowcom włączającym się do ruchu miejsca postojowego. Dodatkowo wskazana lokalizacja znajduje się w odległości 0,5 m od stojaków rowerowych, utrudniając swobodne korzystanie.