Postanowienie NSA z dnia 15 października 2024 r., sygn. II GZ 454/24
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek po rozpoznaniu w dniu 15 października 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej zażalenia E. Sp. z o.o. w P. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 marca 2024 r. sygn. akt VI SA/Wa 6583/23 w zakresie odmowy wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi E. Sp. z o.o. w P. na decyzję Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 13 października 2023 r. nr DPK.WUP.6060.104.2023.11 w przedmiocie ustalenia kwoty udziału w pokryciu dopłaty do świadczenia usługi powszechnej postanawia: oddalić zażalenie
Uzasadnienie
I.
E. Sp. z o.o. w P. (dalej: skarżąca) wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 13 października 2023 r. nr DPK.WUP.6060.104.2023.11 w przedmiocie ustalenia kwoty udziału w pokryciu dopłaty do kosztów świadczenia w 2007 r. usługi udzielania informacji o numerach telefonicznych oraz udostępniania spisów abonentów i usług publicznych aparatów w wysokości 9 187,73 zł.
W skardze skarżąca zawarła wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji. W uzasadnieniu wniosku skarżąca podała, że wykonanie zaskarżonej decyzji będzie skutkowało niebezpieczeństwem wyrządzenia znacznej szkody oraz spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. Wpłaty dokonane na podstawie decyzji wymiarowych, Prezes UKE niezwłocznie przekaże [...]., która zostanie przysporzona kosztem przedsiębiorców wskazanych w decyzji z listy, w tym kosztem skarżącej a przysporzenie to będzie nosiło znamiona trudno odwracalnego skutku w rozumieniu art. 61 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej p.p.s.a.), zarówno w sensie prawnym, jak i faktycznym. Skarżąca podniosła, że dla odzyskania środków finansowych niezbędne będzie uchylenie (stwierdzenie nieważności) zaskarżonej decyzji, w tym wcześniejsze przejście pełnego trybu skargowego. Skarżąca zwróciła uwagę również na kwestię szkody w postaci utraconych korzyści, które mogłaby uzyskać, gdyby nie została pozbawiona możliwości dysponowania środkami i skomplikowany charakter procedury odzyskania wyegzekwowanych przez organ środków.