MF: zmiany w składce zdrowotnej nie wymagają publikacji przed końcem listopada
Składka zdrowotna nie jest podatkiem, więc nie ma konieczności publikowania przepisów zmieniających składkę przed końcem listopada – powiedział w rozmowie z PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman. Od 1 stycznia 2025 roku minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej zostanie zmniejszona do poziomu 75% minimalnego wynagrodzenia, jednocześnie zniknie możliwość pomniejszania podstawy naliczania składki o stratę poniesioną przy sprzedaży środków trwałych.
prawo, przepisy, ustawa, rozporządzenie, nowelizacja, interpretacje, wykładnia, zmiany prawa
Składka zdrowotna to nie podatek
19 listopada 2024 r. Rada Ministrów przyjęła autopoprawkę do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Część z tych zmian – chodzi o rezygnację z naliczania składki od dochodów ze sprzedaży środków trwałych – ma wejść w życie już w 2025 r. Jednak pojawiły się opinie, że jeśli ustawa zmieniająca składkę nie zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw przed końcem listopada, to zmiana będzie niezgodna z konstytucją, ponieważ - jak uważają niektórzy eksperci - składka jest podatkiem.
„Składka zdrowotna – według naszej interpretacji, czyli Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Finansów – nie jest podatkiem. Tymczasem wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczył podatku dochodowego od osób fizycznych” – powiedział PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman. „Tym samym nie jest konieczne publikowanie ustawy zmieniającej składkę zdrowotną przed końcem listopada” - dodał.
Zmiany podatkowe z 30-dniowym vacatio legis
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2005 r. nałożył na prawodawców obowiązek publikowania zmian w ustawach o podatkach dochodowych z co najmniej 30-dniowym vacatio legis pod rygorem ich nieważności. Obowiązek ten dotyczy jednak wyłącznie sytuacji, kiedy zmiany podatkowe są niekorzystne dla podatników. Jeśli zmiany są dla podatników korzystne, to mogą być dokonywane w trakcie roku, czego przykładem były wprowadzone w połowie 2022 r. zmiany niektórych rozwiązań podatkowych, wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu.
Proponowana obecnie zmiana w zasadach naliczania składki zdrowotnej ma na celu likwidację od początku 2025 r. naliczania składki zdrowotnej od dochodów ze sprzedaży środków trwałych. Jednocześnie jednak znika możliwość pomniejszania podstawy naliczania składki o stratę poniesioną przy sprzedaży środków trwałych, a to – zdaniem niektórych ekspertów podatkowych – może być rozwiązaniem niekorzystnym dla niektórych przedsiębiorców. (PAP)
Przeczytaj również: Składka zdrowotna - jakie zmiany czekają przedsiębiorców w 2025 i 2026 r.? >>>