Aktualność
MF: zmiany w składce zdrowotnej nie wymagają publikacji przed końcem listopada
Składka zdrowotna nie jest podatkiem, więc nie ma konieczności publikowania przepisów zmieniających składkę przed końcem listopada – powiedział w rozmowie z PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman. Od 1 stycznia 2025 roku minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej zostanie zmniejszona do poziomu 75% minimalnego wynagrodzenia, jednocześnie zniknie możliwość pomniejszania podstawy naliczania składki o stratę poniesioną przy sprzedaży środków trwałych.
Składka zdrowotna to nie podatek
19 listopada 2024 r. Rada Ministrów przyjęła autopoprawkę do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Część z tych zmian – chodzi o rezygnację z naliczania składki od dochodów ze sprzedaży środków trwałych – ma wejść w życie już w 2025 r. Jednak pojawiły się opinie, że jeśli ustawa zmieniająca składkę nie zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw przed końcem listopada, to zmiana będzie niezgodna z konstytucją, ponieważ - jak uważają niektórzy eksperci - składka jest podatkiem.
„Składka zdrowotna – według naszej interpretacji, czyli Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Finansów – nie jest podatkiem. Tymczasem wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczył podatku dochodowego od osób fizycznych” – powiedział PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman. „Tym samym nie jest konieczne publikowanie ustawy zmieniającej składkę zdrowotną przed końcem listopada” - dodał.
Zmiany podatkowe z 30-dniowym vacatio legis
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2005 r. nałożył na prawodawców obowiązek publikowania zmian w ustawach o podatkach dochodowych z co najmniej 30-dniowym vacatio legis pod rygorem ich nieważności. Obowiązek ten dotyczy jednak wyłącznie sytuacji, kiedy zmiany podatkowe są niekorzystne dla podatników. Jeśli zmiany są dla podatników korzystne, to mogą być dokonywane w trakcie roku, czego przykładem były wprowadzone w połowie 2022 r. zmiany niektórych rozwiązań podatkowych, wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu.
Proponowana obecnie zmiana w zasadach naliczania składki zdrowotnej ma na celu likwidację od początku 2025 r. naliczania składki zdrowotnej od dochodów ze sprzedaży środków trwałych. Jednocześnie jednak znika możliwość pomniejszania podstawy naliczania składki o stratę poniesioną przy sprzedaży środków trwałych, a to – zdaniem niektórych ekspertów podatkowych – może być rozwiązaniem niekorzystnym dla niektórych przedsiębiorców. (PAP)
Przeczytaj również: Składka zdrowotna - jakie zmiany czekają przedsiębiorców w 2025 i 2026 r.? >>>
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right