Biura rachunkowe wstrzymują wnioski o wakacje składkowe
Do Krajowej Izby Biur Rachunkowych napływają liczne zapytania dotyczące uprawnienia biur rachunkowych do składania w imieniu płatników wniosków o wakacje składkowe (RWS). Wątpliwości dotyczą odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń oraz tego, czy pełnomocnicy mogą podpisywać takie oświadczenia w imieniu przedsiębiorców. Izba apeluje o jednoznaczną odpowiedź, aby rozwiać obawy biur rachunkowych i przedsiębiorców, którzy wstrzymują się z decyzją o złożeniu wniosków.
biuro rachunkowe praca
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców – jak skorzystać z nowej ulgi >>>
Obowiązki, ryzyko i odpowiedzialność biur rachunkowych >>>
Wątpliwości dotyczące uprawnień biur rachunkowych
W materiałach informacyjnych ZUS „Jak wypełnić wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc (RWS)” znajdują się następujące wytyczne ZUS: „Możesz złożyć wniosek samodzielnie ze swojego profilu płatnika na PUE/eZUS. Wniosek może również złożyć w Twoim imieniu Twój pełnomocnik z profilu płatnika.”
Zgodnie z przepisami ustawy art. 36d ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oświadczenia, o których mowa w ust. 2 pkt 3 i 4 [oświadczenie o spełnieniu warunków oraz oświadczenie o wielkości otrzymanej pomocy de minimis], są składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenia jest obowiązany do zawarcia w nich klauzuli następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.". Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Wskazane oświadczenie jest oświadczeniem wiedzy składanym pod rygorem odpowiedzialności karnej, wobec powyższego wątpliwości po stronie pełnomocników (właścicieli i pracowników biur rachunkowych) budzi fakt, czy takie oświadczenie może być sygnowane podpisem pełnomocnika umocowanego w ramach pełnomocnictwa złożonego na formularzu PEL. Powyższa wątpliwość wynika z faktu, iż wskazane oświadczenie odwołuje się do odpowiedzialności z art. 233 ustawy z dnia 6.06.1997 r. Kodeks karny. Wskazane przepisy stosuje się do osoby, która składa fałszywe oświadczenie, jeżeli przepis ustawy przewiduje możliwość odebrania oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej.
KIBR apeluje do ZUS o wyjaśnienie
Według analiz prawnych, które są przedstawiane do KIBR wskazane oświadczenie umieszczone w treści wniosku RWS, powinno być podpisane bezpośrednio przez przedsiębiorcę. Z uwagi na fakt, iż w wielu przypadkach przedsiębiorcy zlecają przygotowanie i złożenie wniosków RWS do biur rachunkowych – Izba skierowała pismo do ZUS o jednoznaczną odpowiedź, czy w takiej sytuacji do wniosku RSW wymagane jest dołączenie załącznika w postaci skanu oświadczenia sygnowanego podpisem przedsiębiorcy.
Jeżeli przedstawienie takiego załącznika nie jest wymagane, czy wobec powyższego biura rachunkowe powinny takie oświadczenie pobierać od przedsiębiorców i zachować we własnej dokumentacji dla celów dowodowych na konieczność okazania, w przypadku kontroli ZUS.
Jak podkreśla KIBR, do Izby docierają informacje, że biura rachunkowe aktualnie wstrzymują się z decyzją o złożeniu wniosków w imieniu przedsiębiorców z uwagi na obawy, iż złożone dokumenty mogą zostać odrzucone przez ZUS, a zwolnienie z obowiązku opłacania składek w przyszłości może być kwestionowane. W piśmie skierowanym do ZUS, podkreślono potrzebę pilnego zajęcia stanowiska przez ZUS, aby rozwiać obawy zarówno biur rachunkowych, jak i przedsiębiorców.
Przypominamy, że wniosek RWS można złożyć od 1 listopada 2024 r. Przedsiębiorca, który jest zainteresowany uzyskaniem zwolnienia z opłacenia składek za grudzień 2024 roku, musi złożyć wniosek RWS do 30 listopada 2024 roku. Jeśli przedsiębiorca spóźni się i wniosek złoży w grudniu, zwolnienie dotyczyć będzie stycznia 2025 roku.
Źródło: Krajowa Izba Biur Rachunkowych
Oprac. Katarzyna Bogucka
Przeczytaj również: Wniosek o wakacje składkowe – jak go złożyć >>>