Wyrok WSA w Kielcach z dnia 23 października 2024 r., sygn. II SA/Ke 361/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agnieszka Banach Sędziowie Sędzia WSA Renata Detka Sędzia WSA Jacek Kuza (spr.) Protokolant Starszy inspektor sądowy Katarzyna Tuz-Stando po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 października 2024 r. sprawy ze skargi E. D. na czynność Prezydenta Miasta Starachowice z dnia 29 maja 2024 r. znak: [...] w przedmiocie odmowy zwrotu kosztów przejazdu ucznia niepełnosprawnego do szkoły stwierdza bezskuteczność zaskarżonej czynności.
Uzasadnienie
Zaskarżoną czynnością wyrażoną w piśmie z dnia 29 maja 2024 r. skierowanym do E. D. wnioskującej o zwrot kosztów dowożenia dziecka niepełnosprawnego [...] D. do Zespołu Szkół i Placówek w [...] (dalej też jako "Zespół w [...]") – Prezydent Miasta Starachowice odmówił zwrotu tych kosztów.
W piśmie tym wyjaśnił, że Gmina Starachowice zwróciła się z prośbą do trzech placówek oświatowych funkcjonujących na jej terenie o informację, czy posiadają warunki, możliwości zrealizowania zaleceń wynikających z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego NR [...]/2023 z dnia 21.08.2023 r. wydanego na I etap edukacyjny dla syna E. D. F., tj. do:
1. Szkoły Podstawowej nr [...] z Oddziałami Integracyjnymi w S., al. [...],
2. Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w S., ul. [...],
3. Przedszkola Miejskiego nr [...] z Oddziałami Integracyjnymi w S., ul. [...].
Z przedstawionych informacji wynikało, że na terenie gminy funkcjonują placówki oświatowe, które posiadają narzędzia, aby jak najpełniej zrealizować wytyczne zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego. Wykwalifikowana kadra pedagogiczna, prowadzenie indywidualnych terapii logopedycznych, rehabilitacja ruchowa, zajęcia rewalidacyjne, muzykoterapia, zajęcia z psychologiem. Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy potwierdził możliwość opracowania dla ucznia indywidualnego programu edukacyjno- terapeutycznego uwzględniającego zalecenia zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego, natomiast Przedszkole Miejskie nr [...] z Oddziałami Integracyjnymi opracowało kartę pracy dla [...] D.. W związku z powyższym gmina Starachowice podtrzymała swoje stanowisko wyrażone w piśmie z dnia 25.09.2023 r., że najbliższe placówki, które spełniają zalecenia zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego NR [...]/2023 znajdują się na jej terenie. Indywidualny proces edukacyjny może odbywać się zarówno na etapie wychowania przedszkolnego jak i kolejnych etapów edukacyjnych. Zgodnie z art. 32 ust. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 737 z późn. zm.), dowóz dziecka ma być zapewniony do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego lub ośrodka rewalidacyjno- wychowawczego. Określenie "najbliższe" przedszkole, szkoła itp. oznacza placówkę oświatową umożliwiającą jak najpełniejszą realizację zaleceń wynikających z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. W ocenie gminy Z. S. i Placówek w [...] nie jest najbliższą placówką. W załączeniu przekazano E. D. oferty edukacyjne wymienionych placówek dla jej syna.