Wyrok WSA w Krakowie z dnia 9 października 2024 r., sygn. II SA/Kr 1038/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Tuszyńska Sędziowie: WSA Piotr Fronc WSA Agnieszka Nawara - Dubiel (spr.) Protokolant: starszy referent sądowy Kamila Maśloch po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 października 2024 r. sprawy ze skargi P. M. na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia 31 maja 2024 r., znak:WS-VI.7536.1.15.2024.AS w przedmiocie zezwolenia na niezwłoczne zajęcie części nieruchomości I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; II. zasądza od Wojewody Małopolskiego na rzecz skarżącego P. M. kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
II SA/Kr 1038/24
UZASADNIENIE
Starosta [...] – decyzją z dnia 24 stycznia 2024 r., znak: [...], wydaną m.in. na podstawie art. 124 ust. 1a w związku z art. 124 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 344 ze zm.), której nadał rygor natychmiastowej wykonalności – udzielił P. w W. – w związku z realizacją inwestycji określonej w decyzji własnej z dnia 23 stycznia 2024 r., znak: [...] – zezwolenia na niezwłoczne zajęcie części nieruchomości stanowiącej własność W. M. (KW nr [...]), położonej w obrębie [...] R. , jednostka ewidencyjna [...], oznaczonej jako działka nr [...] (pow. 0,1026 ha), działka nr [...] (pow. 0,1768 ha) i działka nr [...] (pow. 0,0260 ha).
W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia organ pierwszej instancji wskazał, że inwestycja w postaci dwóch kablowych linii elektroenergetycznych SN 15kV wraz z traktem światłowodowym jest inwestycją celu publicznego. Wnioskodawczyni realizuje "Program Modernizacji Układów Zasilania (MUZa)", który jest jednym z najistotniejszych programów inwestycyjnych związanych z ruchem kolejowym w Polsce polegającym na wzmocnieniu układu zasilania sieci trakcyjnej w związku z dostosowaniem głównych szlaków kolejowych dla potrzeb komunikacji kolejowej. Realizacja projektu obejmuje budowę elementów układów zasilania sieci trakcyjnej, w tym obiektów elektroenergetycznych w postaci podstacji trakcyjnych (PT) oraz kabin sekcyjnych (KS), a także infrastruktury sieci przesyłowej. Za rozstrzygnięciem przemawia interes społeczny (przebudowa Podstacji Trakcyjnej [...] wraz z infrastrukturą towarzyszącą realizowana w związku z procesem modernizacji linii kolejowej nr [...] C. - Z., nr [...] S. - C. oraz nr [...] C. - N. ma się przyczynić do bezawaryjnego ruchu pociągów i skrócenia czasu ich przejazdu oraz zapewnić ludności realną alternatywę dla ruchu samochodowego na kierunku podhalańskim) oraz ważny interes wnioskodawczyni (wnioskodawczyni jest zobligowana do budowy i utrzymywania sieci dystrybucyjnej oraz zapewnienia odpowiednich parametrów i jakości dostarczanej do sieci trakcyjnej energii, a zezwolenie na niezwłoczne zajęcie nieruchomości umożliwi jej rozpoczęcie procedury mającej na celu przeprowadzenie prac inwestycyjnych, np. wystąpienie z wnioskiem o pozwolenie na budowę, a tym samym terminową realizację inwestycji celu publicznego).