Zagraniczny pracodawca za zasłoną się nie schowa
Stosowanie dyrektywy o jawności wynagrodzeń pozwoli na ujawnienie płac pracowników zatrudnionych w różnych spółkach tej samej grupy kapitałowej. Znacząco zwiększy też ryzyko powództw o naruszenie zasad równości w zatrudnieniu i niedyskryminacji
Polska już od lat stanowi jedną z istotnych lokalizacji strategicznych w Europie dla zagranicznych przedsiębiorców. Coraz bardziej powszechna na polskim rynku pracy staje się praca w zagranicznych grupach kapitałowych oraz w zespołach międzynarodowych. Na przykład praca w zespole hiszpańsko-polskim, którym zarządza przełożony z USA. Rozwiązania te nie są jednak wolne od ryzyk. Pojawiają się m.in. pytania: czy pracodawca powinien ujednolicać wynagrodzenia pracowników zatrudnianych w tej samej grupie kapitałowej, czym jest przebicie zasłony korporacyjnej i jaki ma związek z wynagrodzeniem za pracę oraz ewentualnymi zarzutami o dyskryminację?
Pracowniczy matrix
Zatrudnienie w hierarchii korporacyjnej, w szczególności w zespołach zaangażowanych w projekty międzynarodowe, na stanowiskach regionalnych lub nawet globalnych oraz wysoko wyspecjalizowanych, często wiąże się ze współpracą, a niekiedy wręcz podporządkowaniem współpracownikom lub przełożonym zatrudnionym w innych, zagranicznych spółkach (w ramach danej grupy kapitałowej). W praktyce oznacza to, że coraz częściej polscy pracownicy zatrudniani są przez spółkę zlokalizowaną w Polsce, ale polecenia otrzymują od przełożonego zatrudnionego przez zagraniczną spółkę. Taką organizację zatrudnienia nazywa się zatrudnieniem matrycowym lub matrixowym.