Podleganie ubezpieczeniom przez jedynego wspólnika sp. z o.o. – zasady postępowania
Dla celów ubezpieczeń społecznych wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. jest traktowany jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą. Oznacza to, że co do zasady podlega z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym (emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu) oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Obowiązek ubezpieczeń społecznych jedynego wspólnika sp. z o.o. może być wyłączony w sytuacji, gdy zachodzi zbieg tytułów do tych ubezpieczeń.
Jedyny wspólnik sp. z o.o. opłaca składki ZUS na ogólnych zasadach obowiązujących inne osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Nie może on jednak korzystać jako wspólnik z ulgi na start, wakacji składkowych czy z preferencji umożliwiających opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne.
Ubezpieczenie jedynego wspólnika sp. z o.o.
Wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. (jako osoba prowadząca działalność gospodarczą):
powinien być objęty obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi, jeśli nie posiada innych tytułów do tych ubezpieczeń lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty innej niż z tytułu niezdolności do pracy,
do ubezpieczenia chorobowego jest zgłaszany na zasadzie dobrowolności (o ile podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym),
podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu.
W praktyce zdarza się, że wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. podejmuje inne, dodatkowe aktywności zarobkowe. W takim przypadku:
dochodzi do zbiegu tytułów do ubezpieczeń,
w kontekście obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne decydujące znaczenie ma przede wszystkim podstawa wymiaru składek ZUS uzyskiwana w ramach danego źródła przychodów, z którego może dojść do zbiegu tytułów do ubezpieczeń.