Artykuł
aktualności
Do obliczenia zasiłku trzeba uzupełnić wynagrodzenie powodziowe
Chodzi o pracowników, którzy nie mogli świadczyć pracy w trakcie klęski żywiołowej. Na podstawie przepisów powodziowych za ten czas otrzymali jednak wynagrodzenie na specjalnych zasadach, a okres nieobecności został usprawiedliwiony
Pracownikowi w takiej sytuacji przysługuje prawo do odpowiedniej części minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przez okres nie dłuższy niż 10 dni roboczych wynikających z rozkładu czasu pracy pracownika (art. 8 ust. 2 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi; dalej: ustawa powodziowa). Dla wielu pracowników takie brzmienie przepisów oznacza obniżenie wynagrodzenia za miesiąc, w którym z uwagi na powódź nie mogli pracować. Pojawiły się zatem pytania, jak należy traktować takie wynagrodzenie przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku przysługującego za dalsze miesiące.
Zasady ogólne
Zgodnie z generalną zasadą wynikającą z art. 36 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa) podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jak natomiast wynika z art. 38 ust. 2 ustawy zasiłkowej, jeżeli w okresie, który jest brany pod uwagę do ustalenia podstawy, pracownik nie osiągnął wynagrodzenia wskutek nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right