Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 4 października 2024 r., sygn. II SA/Gl 853/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski, Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska, Sędzia WSA Artur Żurawik (spr.), , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 4 października 2024 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie z dnia 29 kwietnia 2024 r. nr SKO.4106.1374.2023 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy K. z dnia 13 października 2023 r. nr [...], 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie na rzecz skarżącej 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wójt G. decyzją z dnia 13 października 2023 r., nr [...], działając na podstawie art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (obecnie t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 323 – dalej jako "u.ś.r.") oraz art. 104 i in. ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (obecnie t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 572 – dalej jako "k.p.a.") odmówił M.K. (dalej jako: strona, skarżąca) świadczenia pielęgnacyjnego w związku z koniecznością opieki nad matką.
W uzasadnieniu podano, że strona nie spełnia warunków do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego. Powołano się w tym zakresie na przepisy art. 17 ust. 1, ust. 1b, ust. 5 pkt 1 lit. a), z których wywiedziono, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje. Wskazano na brak związku przyczynowo – skutkowego pomiędzy rezygnacją z zatrudnienia, a opieką. Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo m. in. do renty. Zakres opieki nie jest wystarczający do przyznania wnioskowanego świadczenia.
W odwołaniu od decyzji organu I instancji strona poprzez pełnomocnika nie zgodziła się z ww. decyzją. Zarzucono naruszenie art. 17 ust. 1 u.ś.r., poprzez przyjęcie, że niepodejmowanie pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną przez skarżącą nie wypełnia przesłanki niepodejmowania lub rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności. Wskazano, że matka skarżącej jest osobą niepełnosprawną, która wymaga stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze swym stanem zdrowia.