Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 4 września 2024 r., sygn. IV SA/Po 509/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wojciech Rowiński Sędzia WSA Katarzyna Witkowicz-Grochowska Asesor sądowy WSA Sebastian Michalski (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 04 września 2024r. sprawy ze skargi J. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 9 maja 2024 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta P. z dnia 09 listopada 2023 roku, znak: [...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej J. P. kwotę 480 zł (słownie: czterysta osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Prezydent Miasta P., po ponownym rozpoznaniu w pierwszej instancji sprawy z wniosku J. P., decyzją z dnia 9 listopada 2023 roku (nr [...]), odmówił przyznania wnioskodawczyni świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawną mężem P. P..
W uzasadnieniu decyzji organ wyjaśnił, co następuje.
Wnioskodawczyni nie spełnia przesłanki wynikającej z art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Niepodejmowanie zatrudnienia wynika ze świadomej decyzji wnioskodawczyni o nieubieganiu się o pracę przy jednoczesnej realnej możliwości jej wykonywania.
Wnioskodawczyni do dnia 14 kwietnia 2023 roku pobierała świadczenie rodzicielskie, które zostało przyznane z uwagi na brak uprawnień do zasiłku macierzyńskiego. Po wygaśnięciu tego świadczenia, decyzją z dnia 12 czerwca 2023 roku, przyznano wnioskodawczyni specjalny zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad mężem od dnia 15 kwietnia 2023 roku do dnia 31 października 2023 roku.
Organ stwierdził, że niemożliwe jest przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego za okres, gdy w obrocie prawnym pozostawał decyzja przyznająca świadczenie w postaci zasiłku dla opiekuna, które to świadczenie zgodnie z wolą strony zostało skonsumowane. Prezydent wyjaśnił, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego (art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. b ustawy o świadczeniach rodzinnych), ale stwierdził jednocześnie brak wniosku o specjalny zasiłek opiekuńczy na kolejny okres zasiłkowy [...].