Wyrok NSA z dnia 5 września 2023 r., sygn. III OSK 193/23
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędziowie Sędzia NSA Piotr Korzeniowski Sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 5 września 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Burmistrza Gminy [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 6 października 2022 r. sygn. akt III SA/Gd 120/22 w sprawie ze skargi A. L. na czynność Burmistrza Gminy [...] z dnia 10 listopada 2021 r. nr [...] w przedmiocie zapewnienia dowozu niepełnosprawnego dziecka do specjalistycznego przedszkola oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 6 października 2022 r. sygn. akt III SA/Gd 120/22, po rozpoznaniu skargi A.L. na czynność Burmistrza Gminy C. z dnia 10 listopada 2021 r. nr DYR.414.10.2021 w przedmiocie zapewnienia dowozu niepełnosprawnego dziecka do specjalistycznego przedszkola, stwierdził bezskuteczność zaskarżonej czynności oraz zasądził od Gminy C. na rzecz skarżącej zwrot kosztów postępowania sądowego.
W motywach orzeczenia Sąd pierwszej instancji wskazał, że z akt sprawy wynika, iż sposób realizacji obowiązku zapewnienia bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do przedszkola małoletniego J.L. został powierzony przez rodziców Gminie C., która we własnym zakresie zobowiązana została do jego organizacji. W ramach tej powinności Gmina uznała, że wypełnienie ciążącego na niej obowiązku, o którym mowa w art. 32 ust. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 ze zm.) dalej jako u.p.o., stanowić będzie przewóz ww. dziecka środkami komunikacji publicznej wraz z zapewnieniem mu w trakcie całej podróży opiekuna, przy czym podróż małoletniego J.L. na trasie C. – G.– C. miałaby przebiegać w następujący sposób: do przedszkola odjazd pociągu ze stacji C. o godzinie 5:28, przesiadka na drugi pociąg relacji T. – G., a następnie autobusem miejskim, który przyjeżdża na przystanek docelowy o godzinie 7:40 (łączny czas podróży - 2:12), zaś powrót dziecka zaczynałaby się o godzinie 14:13 odjazdem autobusu miejskiego z G., a następnie realizowany byłby pociągiem ze stacji G. z przesiadką w T. na drugi pociąg relacji T. – C., który przyjeżdżałby na stację C. o godzinie 16:33 (łączny czas podróży 2:27).