Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-10-11
Data publikacji: 2024-10-11

Składka zdrowotna a sprzedaż środków trwałych. Jakie zmiany czekają przedsiębiorców

Rząd rozpoczyna prace nad zmianami w składce zdrowotnej przedsiębiorców. W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów została opublikowana informacja o projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Projekt zakłada wyłączenie z podstawy wymiaru składki zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców przychodów i kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży środków trwałych. Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców – jak prawidłowo ustalać miesięczną i roczną podstawę wymiaru oraz wysokość składki >>>

Podstawa wymiaru składek ZUS. Praktyczne rozliczenia >>>

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, dotyczący likwidacji składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, wynika z wykazu. Jego przyjęcie planowane jest na IV kw.

"Celem projektu jest: wyłączenie z podstawy wymiaru składki zdrowotnej opłacanej przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą przychodów i kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych" - czytamy w wykazie.

Zbyt duże obciążenie składką zdrowotną

Z perspektywy przedsiębiorców dużym problemem jest znaczne obciążenie składką zdrowotną, co istotnie wpływa na rentowność prowadzonej działalności. W projekcie podkreślono, że przedsiębiorcy mają zastrzeżenia w szczególności do uwzględniania w podstawie wymiaru składki zdrowotnej przychodów ze sprzedaży środków trwałych. Konieczność zapłaty składki zdrowotnej od części dochodu wygenerowanego w wyniku sprzedaży środka trwałego jest w ocenie przedsiębiorców niesprawiedliwym rozwiązaniem, niezwiązanym z wynikiem podstawowej działalności. W konsekwencji prowadzi to do wzrostu dochodu przedsiębiorcy np. gdy zbywana jest nieruchomość, a tym samym wyższej składki zdrowotnej.

"Dlatego potrzebne jest wprowadzenie zmian zgodnie którymi przedsiębiorcy nie będą dodatkowo obciążani składką zdrowotną płaconą od przychodów (dochodów) osiąganych w przypadku zbycia środków trwałych, co w znacznym stopniu przyczyni się do poprawy rentowności prowadzonej działalności gospodarczej." - czytamy w wykazie.

Likwidacja składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych

Zmiany dotyczące likwidacji obowiązku płacenia składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych obejmują przepis art. 81 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 146, z późn. zm.), regulujący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Ważne

Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami, dochody ze sprzedaży środków trwałych nie będą uwzględniane w wyliczeniu wysokości składki zdrowotnej dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, dla osób rozliczających się w formie podatku liniowego oraz dochodów od praw własności intelektualnej.

W konsekwencji powyższej zmiany odpłatne zbycie środków trwałych przez przedsiębiorców nie będzie zwiększało podstawy obliczenia składki zdrowotnej.

Dla osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych projekt zakłada wyłączenie przychodów ze zbycia środków trwałych z podstawy obliczania składki zdrowotnej.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych opublikowany w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów dnia 8 października 2024 r.

Opracowanie: Katarzyna Bogucka

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00