Aktywny rodzic w pracy. Komu przysługuje nowe świadczenie
Od 1 października 2024 roku rusza program Aktywny rodzic, który ma ułatwić rodzicom sfinansowanie opieki nad dziećmi do lat 3. Jednym z trzech nowych rozwiązań jest świadczenie "aktywni rodzice w pracy" z którego można skorzystać po spełnieniu warunków dotyczących aktywności zawodowej. Dotyczy to także rodziców, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą.
nowe świadczenia dla pracujących rodziców małe dziecko 3 lata zus aktywny rodzic aktywnie w pracy aktywnie w żłobku żłobkowe
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2024 >>>
Świadczenia z programu Aktywny Rodzic przysługują bez względu na dochód rodziny i nie podlegają egzekucji administracyjnej i komorniczej. Od świadczeń nie pobiera się zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, składek na ubezpieczenia społeczne ani składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Komu przysługuje świadczenie "aktywni rodzice w pracy"
"Aktywni rodzice w pracy" to świadczenie przysługujące aktywnym zawodowo rodzicom lub opiekunom na dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca. Przesłanka aktywności zawodowej na minimalnym poziomie dotyczy zarówno matki, jak i ojca dziecka – wyjątkiem jest sytuacja, gdy rodzic deklaruje samotne wychowywanie dziecka. Aby otrzymać świadczenie, należy wykazać minimalny poziom przychodów, od których opłacane są składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (minimalny poziom podstawy wymiaru składek).
Jeśli jesteś rodzicem lub opiekunem, to jako osobę, z którą wspólnie wychowujesz dziecko, możesz wskazać drugiego rodzica dziecka, małżonka lub inną osobę, z którą zgodnie z oświadczeniem mieszkasz i wychowujesz dziecko (np. partnera).
Świadczenie przysługuje, jeśli oboje rodzice/opiekunowie osiągają przychód, którego podstawa wymiaru składek wynosi co najmniej 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. warunek łączonego poziomu aktywności zawodowej).
Warunkiem uzyskania świadczenia przez osobę samotnie wychowującą dziecko jest podleganie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, których podstawa wymiaru składek wyniesie nie mniej niż 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Świadczenie "aktywni rodzice w pracy" przysługuje w wysokości:
- 1500 zł miesięcznie na dziecko,
- 1900 zł miesięcznie – jeżeli dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności, łącznie ze wskazaniami:
- konieczności stałej lub długotrwałej opieki albo pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz
- konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Nowe świadczenie także dla przedsiębiorców
Z programu będą mogli również skorzystać rodzice, którzy prowadzą działalność gospodarczą o ile spełniać będą określone warunki. Nie może to być działalność w okresie zawieszenia oraz niezbędny jest minimalny poziom oskładkowania takiej działalności. Podobnie jak przy zatrudnieniu na etacie, warunkiem otrzymania świadczenia będzie zgłoszenie do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego od podstawy, której łączna wysokość obydwojga rodziców wynosi nie mniej niż 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę i jednocześnie nie mniej dla każdego z rodziców niż 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Za osobę aktywną zawodowo nie będzie uznawana osoba, która zawiesiła pozarolniczą działalność gospodarczą.
W przypadku gdy rodzic prowadzący działalność gospodarczą korzysta z ulg i preferencji w opłacaniu składek do ZUS (z ulgi na start, z obniżonych składek w okresie 24 miesięcy prowadzonej działalności lub z ulgi mały ZUS Plus), przy których podstawa, od której opłacane są składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynosi 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę, to w takim przypadku wymagany minimalny próg aktywności zawodowej, wynosi właśnie 30% minimalnego wynagrodzeni za pracę. Przy czym bez zmian pozostaje wymóg łącznej podstawy składek obydwojga rodziców na poziomie nie niższym niż 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Nie dotyczy to jednak osób deklarujących samodzielne wychowywanie dziecka, dla których próg aktywności zawodowej/wysokość podstawy składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (także w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej) ustalono na poziomie nie niższym niż 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej/ZUS
Opracowanie: Katarzyna Bogucka
Przeczytaj więcej na ten temat: Program „Aktywny rodzic” – nowa forma wsparcia dla rodziców >>>