Artykuł
Program „Aktywny rodzic” – nowa forma wsparcia dla rodziców
Ustawa z 15 maja 2024 r. o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka – „Aktywny rodzic” wprowadziła nowe rodzaje świadczeń, których celem jest wspieranie rodziców w ich aktywności zawodowej oraz wychowaniu dziecka. Ustawa reguluje świadczenia: „Aktywni rodzice w pracy”, „Aktywnie w żłobku” oraz „Aktywnie w domu”, a jej przepisy wchodzą w życie co do zasady 1 października 2024 r.
Wspólnym celem nowych świadczeń jest ułatwienie rodzicom i innym osobom wypełniającym funkcje rodzicielskie pogodzenia zadań związanych z rodzicielstwem z aktywizacją zawodową poprzez możliwość uzyskania dodatkowych środków finansowych, których wysokość zależy m.in. od aktywności zawodowej rodzica czy potrzeb wsparcia dziecka. Zasadą jest, że na jedno dziecko przysługiwać będzie tylko jedno świadczenie. Przepisy umożliwiają oraz zachęcają do aktywności zawodowej rodziców dzieci w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. Wiek ten odpowiada okresowi zakończenia urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego na dziecko, co do zasady nie uprawnia jeszcze dziecka do korzystania z opieki przedszkolnej. Wybór rodzaju świadczenia będzie zależał od decyzji rodzica, przy czym możliwa będzie wielokrotna zmiana świadczeń (w kolejnym miesiącu).
Świadczenie „Aktywni rodzice w pracy”
Świadczenie „Aktywni rodzice w pracy” będzie przysługiwało obywatelom polskim, ale również cudzoziemcom po spełnieniu określonych ustawą przesłanek. Ma charakter aktywizacyjny i przeznaczone będzie dla aktywnych zawodowo rodziców dziecka. Przesłanka aktywności zawodowej na minimalnym poziomie dotyczy zarówno matki, jak i ojca dziecka – wyjątkiem jest sytuacja, gdy rodzic deklaruje samotne wychowywanie dziecka. Warunkiem otrzymania p
-
keyboard_arrow_right