Odpowiedzialność przedsiębiorcy na zasadzie ryzyka za zdrowotne skutki pracy monotonicznej i w wymuszonej pozycji - Wyrok SN z dnia 24 listopada 2021 r., sygn. III PSKP 47/21
Zasadę ryzyka w kontekście art. 435 k.c. można stosować do odpowiedzialności przedsiębiorcy za szkody na zdrowiu pracownika, nawet jeśli nie są one wyłącznym rezultatem warunków pracy, a jedynie jednym z czynników przyczyniających się do powstania choroby.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Dawid Miąsik (przewodniczący)
SSN Halina Kiryło
SSN Krzysztof Rączka (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa B. W. przeciwko F. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. o odszkodowanie i zadośćuczynienie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 24 listopada 2021 r., skarg kasacyjnych powódki i strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w […] z dnia 28 listopada 2018 r., sygn. akt III APa […],
1. oddala obie skargi kasacyjne;
2. znosi wzajemnie koszty postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Apelacyjny w (…) wyrokiem z 28 listopada 2018 r., sygn. akt III APa (…) w wyniku apelacji powódki B. W. zmienił wyrok Sądu Okręgowego w R. z 22 września 2016 r., sygn. akt VI P (…) w pkt 1 i 2 w ten sposób, że zasądził od pozwanej F. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. na rzecz B.W. kwotę 50.000 złotych tytułem zadośćuczynienia pieniężnego z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od 28 listopada 2018 r. do dnia zapłaty, zniósł wzajemnie koszty procesu a nieuiszczone koszty sądowe przejął na rachunek Skarbu Państwa, w pozostałej części apelację oddalił i zniósł wzajemnie koszty postępowania apelacyjnego.
B. W. urodziła się 25 maja 1973 r. Od 12 października 2000 r. zatrudniona była w F. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W.. Ma wykształcenie podstawowe, nie ma zawodu. Przez pierwsze trzy miesiące pracowała na linii produkcyjnej przy produkcji drażetek T.. Wówczas siedziała przy maszynie i zbierała ze szczotek na taśmie opakowania z gotowym wyrobem. Układała je w foremki i kładła na transporterze. Pracę tę wykonywała w pozycji siedzącej z pochyloną głową, lewą ręką odkładała pudełka na transporter. Następnie pracowała na linii produkcyjnej kremu N.. Do zakresu jej obowiązków należało wykładanie słoików z palety na stół obrotowy podający słoiki na linię produkcyjną. Przy tej czynności miała przenosić maksymalnie 4 słoiki w jednej dłoni, przy czym waga słoików dla poszczególnych linii produkcyjnych wynosiła: słoik linii T700 - 380 g, słoik linii T400 - 200 g, słoik linii T200 - 178 g. Wybieranie wadliwych słoików z linii produkcyjnych wykonywane było na siedząco. B. W. nadzorowała także maszyny nalewające krem do słoików oraz usuwała ewentualne awarie i wrzucała nakrętki do maszyny podającej kapsle do urządzenia zakręcającego słoiki. Praca ta wykonywana była na siedząco. Nadzorowała także proces etykietowania produktów i uzupełniała magazynki etykietami w maszynie aplikującej etykietę na słoik, sprawdzała stan kleju w wiaderku, z którego pobierany był klej, wymieniała rolki ze sticker’em oraz nadzorowała pracę etykieciarki. W razie konieczności uzupełniała zbiornik z klejem. W tym zakresie korzystała z pomocy osoby wyznaczonej przez operatora maszyn bądź brygadzistę. Klej wymieniany był raz na 8 godzin. Waga pliku etykiet wynosiła 600 g. Waga rolki ze sticker’em to 2,365 kg. Pracę tę wykonywała na siedząco. Jej praca polegała także na tym, że umieszczała gotowe słoiki z linii produkcyjnej na tacy - przenosiła po jednym słoiku w dłoni, przy czym masa gotowego słoika wynosiła - na linii T700 - 1,140 kg, na linii 1400 - 560 g, na linii T200 - 396 g. Powódce przysługiwało 30 minut przerwy na spożycie posiłku. Obowiązki te wykonywane były rotacyjnie.