Praca zdalna w czasie powodzi - regulacje Kodeksu pracy
Przepisy Kodeksu pracy umożliwiają organizowanie przez pracodawcę, którego firma doznała skutków powodzi pracy w formie zdalnej, jeżeli pracownik ma możliwość oraz warunki lokalowe do wykonywania pracy w takiej formie. Pracodawca może również zdecydować o wprowadzeniu elastycznych form zatrudnienia - wyjaśnia resort pracy.
praca zdalna okazjonalna, komputer
Praca zdalna. Obowiązki i uprawnienia pracowników i pracodawców >>>
Kodeks Pracy 2024. Praktyczny komentarz z przykładami >>>
Praca zdalna na wniosek pracownika
Zawarta w art. 6718 § 1 Kodeksu pracy definicja pracy zdalnej nie wyklucza możliwości wykonywania przez pracownika pracy zdalnej z różnych miejsc, o ile będą one każdorazowo uzgodnione z pracodawcą.
Miejscem wykonywania pracy zdalnej zawsze będzie miejsce wskazane przez pracownika, a następnie każdorazowo uzgodnione z pracodawcą (zaakceptowane przez niego). Co do zasady będzie to miejsce zamieszkania pracownika lub inne wybrane przez niego miejsce (miejsca), na które pracodawca wyraził zgodę.
Przepisy Kodeksu pracy wskazują katalog pracowników uprawnionych do złożenia pracodawcy - co do zasady - wiążącego wniosku o wykonywanie pracy zdalnej. Jedynie w przypadku, w którym uwzględnienie wniosku ww. pracownika nie jest możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika, pracodawca może odmówić jego uwzględnienia. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca informuje pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie 7 dni roboczych od dnia złożenia wniosku przez pracownika (art. 6719 § 6 Kodeksu pracy).
Co do zasady wiążący dla pracodawcy jest wniosek dotyczący pracy zdalnej złożony przez:
- pracownicę w ciąży,
- pracownika wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 4. roku życia,
- pracownika sprawującego opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- pracownika, o którym mowa w art. 1421 § 1 pkt 2 i 3 Kodeksu pracy.
Polecenie pracy zdalnej z powodu powodzi
Pracodawca może również polecić (a nie uzgodnić z pracownikiem) wykonywanie pracy zdalnej:
- w okresie obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu lub
- w okresie, w którym zapewnienie przez pracodawcę bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w dotychczasowym miejscu pracy pracownika nie jest czasowo możliwe z powodu działania siły wyższej (np. zniszczenie miejsca pracy na skutek powodzi).
Takie polecenie jest możliwe, jeśli pracownik bezpośrednio przed jego wydaniem złoży oświadczenie, że posiada warunki lokalowe i techniczne do wykonywania pracy zdalnej.
Ponadto na podstawie art. 6733 § 1 K.p. praca zdalna może być wykonywana okazjonalnie, na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym. Wymiar pracy zdalnej wykonywanej okazjonalnie wynosi zatem nie więcej niż 24 dni w roku kalendarzowym i jest niezależny od wymiaru czasu pracy pracownika (wymiaru etatu), jak również liczby godzin wynikających z rozkładu czasu pracy w dniu, w którym pracownik wykonuje pracę w ww. trybie.
Wniosek pracownika dotyczący pracy zdalnej okazjonalnej nie jest wiążący dla pracodawcy, pracodawca może więc odmówić jego uwzględnienia.
W przypadku wykonywania pracy zdalnej wnioski pracownika, dla których przepisy kodeksu lub innych ustaw lub aktów wykonawczych, określających prawa i obowiązki z zakresu prawa pracy, wymagają formy pisemnej, mogą być złożone w postaci papierowej lub elektronicznej (art. 6732 k.p.).
Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Opracowanie: Katarzyna Bogucka
Przeczytaj również: Elastyczne formy zatrudnienia. Korzyści dla pracodawcy >>>