Wyrok NSA z dnia 21 maja 2024 r., sygn. I OSK 1627/22
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Piotr Niczyporuk Sędziowie: sędzia NSA Karol Kiczka sędzia del. WSA Joanna Skiba (spr.) Protokolant: starszy asystent sędziego Artur Dral po rozpoznaniu w dniu 21 maja 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 28 kwietnia 2022 r. sygn. akt II SA/Łd 768/21 w sprawie ze skargi T. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia 6 lipca 2021 r. nr SKO.4118.129.2021 w przedmiocie odmowy prawa do świadczenia wychowawczego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 28 kwietnia 2022 r. sygn. akt II SA/Łd 768/21, po rozpoznaniu sprawy ze skargi T. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia 6 lipca 2021 roku nr SKO.4118.129.2021 w przedmiocie odmowy prawa do świadczenia wychowawczego, oddalił skargę.
Sąd I instancji wyjaśnił, że okoliczność ustanowienia opieki naprzemiennej obojga rodziców rozwiedzionych musi wynikać z orzeczenia sądu (względnie z postanowienia sądu albo ugody zatwierdzonej przez sąd rodzinny), aby wywołać określony w rozważanym przepisie skutek w postaci ustalenia kwoty świadczenia wychowawczego każdemu z rodziców, w wysokości połowy kwoty tego świadczenia przysługującego za dany miesiąc. W ocenie Sądu I instancji, w realiach niniejszej sprawy, warunki te nie zostały spełnione. Nie ma bowiem wątpliwości, że orzekając o rozwodzie skarżącego i jego byłej żony sąd nie orzekł jednocześnie o formie sprawowania opieki na dzieckiem. Wprawdzie sąd powierzył wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom, ale nie ustalił kontaktów z ojcem, ani nie wypowiedział się o opiece naprzemiennej, a jednocześnie wprost określił, że miejscem zamieszkania dziecka jest miejsce zamieszkania matki dziecka. Zasadnie zatem organy administracji publicznej przyjęły, że w dacie orzekania skarżący nie legitymował się orzeczeniem sądu o ustanowieniu opieki naprzemiennej (ani ugodą w tym przedmiocie), czego wymaga art. 5 ust 2a analizowanej ustawy.