MF planuje rewolucyjne zmiany w doradztwie podatkowym
Resort finansów przedstawił założenia do projektu nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym. Najważniejsze zmiany będą dotyczyć trzech obszarów: uprawnień doradców podatkowych, funkcjonowania Krajowej Izby Doradców Podatkowych i sądownictwa dyscyplinarnego oraz wymogów dla kandydatów i samego egzaminu na doradcę podatkowego. Ministerstwo Finansów planuje również wprowadzenie stroju urzędowego (togi) dla doradców podatkowych uczestniczących w rozprawach sądowych.
zmiany ustawa o doradztwie podatkowym
W wykazie prac legislacyjnych rządu została opublikowana informacja na temat projektu ustawy o zmianie ustawy o doradztwie podatkowym. Nowelizację przepisów regulujących wykonywanie zawodu doradcy podatkowego w Polsce rząd ma przyjąć do końca roku.
Jak wyjaśnia resort finansów, celem nowelizacji jest dostosowanie obowiązujących regulacji dotyczących doradztwa podatkowego do obecnych uwarunkowań prawnych i rynkowych. "Przemiany, jakie w okresie minionych kilkunastu lat dokonały się w systemie prawa (nie tylko podatkowego), na rynku pracy, w poziomie automatyzacji i cyfryzacji szeregu procesów, determinują potrzebę zmian zarówno w zakresie świadczonych przez doradców podatkowych czynności, podstaw prawnych ich wykonywania, zasadach nabywania uprawnień zawodowych w zakresie doradztwa podatkowego, czy realizacji zadań należących do kompetencji organów Krajowej Izby Doradców Podatkowych" - czytamy w uzasadnieniu.
Celem nowelizacji jest również zbliżenie zasad wykonywania tego zawodu do zasad wykonywania innych funkcjonujących na tym samym rynku wolnych zawodów, których przedstawiciele uprawnieni są do wykonywania czynności doradztwa podatkowego.
W zakresie postępowań kwalifikacyjnych do egzaminu na doradcę podatkowego projektowane rozwiązania mają usprawnić procedurę egzaminacyjną poprzez m.in. umożliwienie wykorzystania narzędzi informatycznych do organizacji i przeprowadzania egzaminu na doradcę podatkowego, zmianę systemu dokonywania opłat za egzamin i ich zwrotu.
W założeniach wskazano również na umożliwienie wykorzystania narzędzi informatycznych w komunikacji pomiędzy doradcami podatkowymi a organami samorządu zawodowego oraz usprawnienie czynności organów samorządu zawodowego dotyczących członkostwa w samorządzie. Chodzi o aktualizację danych osób wpisanych na listę doradców podatkowych poprzez włączenie do katalogu przesłanek skreślenia z listy uporczywego nieopłacania składek członkowskich.
Najważniejsze zmiany będą dotyczyć trzech obszarów:
1.Rozszerzenia zakresu uprawnień doradcy podatkowego
rozszerzenie zakresu spraw, w których doradcy podatkowi będą mogli wydawać opinie i wyjaśnienia o opłaty, do których stosuje się przepisy ustawy Ordynacja podatkowa, a także wspierać podmioty w wykonywaniu dodatkowo ich obowiązków informacyjnych, sprawozdawczych i raportowych i reprezentować ich w postępowaniach przed organami administracji publicznej i sądami,
umożliwienie wykonywania czynności doradztwa podatkowego na podstawie umowy cywilnoprawnej,
wprowadzenie stroju urzędowego (togi) dla doradców podatkowych uczestniczących w rozprawach sądowych.
2. Przebiegu egzaminu na doradcę podatkowego oraz składu komisji
zmiany w składzie komisji egzaminacyjnej i sposobie powoływania jej członków,
rezygnacja z publikacji listy pytań egzaminacyjnych; kandydaci poznają jedynie listy ustaw i publikacji, które mają znać przystępując do egzaminu,
wprowadzenie dodatkowej opłaty za przystąpienie do procesu kwalifikacyjnego.
3. Kompetencji KIDP i sądownictwa dyscyplinarnego
wyposażenie Krajowej Rady Doradców Podatkowych w kompetencję publikowania prowadzonej przez ten organ listy doradców podatkowych, w miejsce dotychczasowej kompetencji do publikacji danych dotyczących osób wpisanych na listę doradców podatkowych przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych,
usprawnienie prowadzenia postępowań dyscyplinarnych poprzez m.in. wprowadzenie zryczałtowanych kosztów postępowania dyscyplinarnego oraz wprowadzenie modyfikacji dotyczącej przedawnienia wszczęcia postępowania dyscyplinarnego, a także uregulowanie kwestii przedawnienia karalności,
możliwość skreślenia z listy doradców podatkowych za uporczywe niepłacenie składek.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o doradztwie podatkowym >>>
Opracowanie: Katarzyna Bogucka