Orzeczenie
Utrata prawa do rekompensaty na skutek śmierci osoby wskazującej - Wyrok NSA z dnia 7 czerwca 2023 r., sygn. I OSK 565/20
Prawo do rekompensaty za mienie zabużańskie jest niezbywalne i w razie śmierci osoby wskazującej, nie przechodzi na wskazaną osobę, lecz dziedziczone jest przez spadkobierców spełniających warunki ustawy.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zygmunt Zgierski (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Maciej Dybowski Sędzia NSA Piotr Przybysz Protokolant asystent sędziego Marek Szwed-Lipiński po rozpoznaniu w dniu 7 czerwca 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 lipca 2019r., sygn. akt I SA/Wa 494/19 w sprawie ze skargi W.S. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] stycznia 2019r. nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia prawa do rekompensaty oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 30 lipca 2019 r. oddalił skargę W.S. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 17 stycznia 2019 r. w przedmiocie odmowy potwierdzenia prawa do rekompensaty.
Skargę kasacyjną od powyższego wyroku złożył skarżący. Zaskarżył to rozstrzygnięcie w całości, wniósł o jego uchylenie i przekazanie sprawy Sądowi pierwszej instancji celem ponownego rozpoznania oraz pozostawienie temu Sądowi rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Zaskarżonemu rozstrzygnięciu zarzucił naruszenie:
1) przepisów postępowania:
a) art. 6, art. 7, art. 8 i art. 9 i art. 80 w zw. z art. 107 § 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, dalej: kpa, przez naruszenie zasady legalności, zasady podjęcia przez organ wszelkich czynności niezbędnych do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz zasady załatwienia sprawy z uwzględnieniem słusznego interesu obywatela, przeprowadzenie postępowania w sposób niebudzący zaufania jego uczestników do władzy publicznej, w szczególności przez prowadzenie postępowania administracyjnego dotyczącego prawa do rekompensaty przez ponad 28 lat i niepoinformowanie stron o koniecznym zdaniem organu uzupełnieniu po 2005 r. oświadczenia I.W. z [...] września 1990 r. złożonego przed notariuszem zagranicznym, dodatkowo o klauzulę apostille lub inne uwierzytelnienie, wskutek czego organ po raz pierwszy odmówił potwierdzenia praw do rekompensaty w udziale 1/6 części pozostawionej nieruchomości oraz ponowną odmowę przyznania praw do rekompensaty z powodu nieuznania kolejnego wskazania dokonanego przez I.W. w dniu [...] kwietnia 2017 r. z powodu śmierci wskazującej – i tym samym rażące zaniechanie przez organ dopełnienia obowiązku z art. 9 kpa polegającego na obowiązku czuwania przez organ, aby strony i inne osoby uczestniczące w postępowaniu nie poniosły szkody z powodu nieznajomości prawa oraz nieudzielenia stronom niezbędnych wyjaśnień i wskazówek, wskutek czego skarżący poniósł istotną i wymierną szkodę majątkową polegającą na odmowie prawa do rekompensaty z 1/6 udziału w nieruchomości;
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right