Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.519.2024.4.JK3

Obowiązki płatnika z tytułu opłaconych składek na polisę na ubezpieczenie na życie.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika z tytułu opłaconych składek na polisę na ubezpieczenie na życie. Uzupełnili go Państwo - na wezwanie - pismem z 13 sierpnia 2024 r. (data wpływu 13 sierpnia 2024 r). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

(…) Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) wpisana (…) 2009 r. do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy (…) Wydział Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: (…), posiadająca siedzibę w (…), (…). Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 z późn. zm., dalej: Ustawa CIT), i podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Polsce (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Spółka jest spółką kapitałową (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) oraz zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361).

Wspólnikami Spółki są Ł.B. oraz E.B., posiadający po 50% udziałów w Spółce. Ł.B. pełni funkcję Prezesa Zarządu Spółki na podstawie powołania od 23 października 2009 r. E.B. jest zatrudniona przez Spółkę na podstawie umowy o pracę z 19 marca 2018 r. na stanowisku Dyrektora Finansowego Spółki. Dodatkowo Spółka zatrudnia na podstawie umowy zlecenia O.B., syna Ł. i E.B., w celu wykonywania doraźnych czynności jako doradca techniczno-handlowy na terenie całego kraju. Spółka prowadzi działalność w zakresie sprzedaży hurtowej maszyn i urządzeń rolniczych wraz z dodatkowym wyposażeniem.

Spółka podpisała z (…) (dalej: Ubezpieczyciel) umowę w zakresie ubezpieczenia wskazanych wcześniej Ł.B., E.B. oraz O.B. Polisa na życie składa się ze składki podstawowej oraz składek dodatkowych obejmujących dodatkowy zakres ochronny. Umowa ta nie stanowi grupowej umowy ubezpieczenia, lecz jest indywidualną umową ubezpieczenia. Wskazana polisa zawiera umowę ubezpieczenia na życie „(…)” (dalej: Ubezpieczenie podstawowe), wraz z umowami dodatkowymi wskazanymi w polisie.

Właścicielem polisy jest Spółka, która zawarła umowę w celu zapewnienia sukcesji majątkowej. Spółka opłaca również składki ochronne związane z polisą. Osobami objętymi ochroną ubezpieczeniową są E.B., jako ubezpieczony główny, oraz Ł.B. i O.B., jako kolejni ubezpieczeni, (dalej Ubezpieczony albo łącznie: Ubezpieczeni). Uposażonym w zakresie umowy podstawowej jest Spółka.

Zgodnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia na życie „(…)” (dalej: OWU (…)) pojęcie Ubezpieczony oznacza „osobę, której życie jest objęte ochroną ubezpieczeniową w ramach Umowy podstawowej”, natomiast Uposażony oznacza „osoba wskazana przez Ubezpieczonego, której zostaną wypłacone Pieniądze w przypadku śmierci Ubezpieczonego”.

Ubezpieczenie podstawowe ubezpiecza życie ubezpieczonego i w przypadku jego śmierci powoduje wypłatę pieniędzy podmiotom uposażonym lub innym osobom uprawnionym. Umowa ubezpieczenia podstawowego została zawarta na okres nie krótszy niż 5 lat. Daty rozpoczęcia i zakończenia okresu ochronnego zostały wskazane w polisie ubezpieczeniowej. Zgodnie z postanowieniami OWU (…), na wypadek śmierci Ubezpieczonego, podmiot Uposażony, wskazany w polisie, otrzyma świadczenia wynikające z umowy ubezpieczenia z chwilą śmierci Ubezpieczonego.

Przedmiotem umowy ubezpieczenia podstawowego jest życie Ubezpieczonego w okresie na jaki umowa została zawarta. Celem nie jest realizacja zysków lecz ochrona życia Ubezpieczonego. Zgodnie z OWU (…) zakres ubezpieczenia obejmuje życie Ubezpieczonego w okresie ubezpieczenia. Dodatkowe Umowy pozwalają na rozszerzenie ochrony ubezpieczonego o takie ryzyka jak ubezpieczenie od chorób, w wyniku nieszczęśliwego wypadku, operacji, pobytu w szpitalu w wyniku wypadku, dodatkowych konsultacji medycznych itp. Wraz z Umową ubezpieczenia Podstawowego zawarte zostały następujące Umowy Dodatkowe wymienione poniżej:

1. Umowa ubezpieczenie na wypadek nowotworu „(…)” (wariant pełny (…)

2. Umowa ubezpieczenia na wypadek nowotworu „(…)” (wariant pełny (…))

Powyższe Umowy obejmują ochronę zdrowia w przypadku zdiagnozowania u Ubezpieczonego choroby nowotworowej. Wybrane przez Spółkę warianty zapewniają natychmiastową wypłatę 100% Sumy ubezpieczenia w wypadku diagnozy nowotworów złośliwych oraz nowotworów łagodnych mózgu oraz częściową wypłatę sumy ubezpieczenia w wypadku diagnozy pozostałych grup nowotworów, zgodnie z postanowieniami Ogólnych Warunków Ubezpieczenia na wypadek nowotworu „(…)”. Zawierają one również szczególne zasady wypłaty sumy ubezpieczenia oraz m. in. definicje diagnozy oraz poszczególnych grup nowotworów.

Dodatkowo przystąpienia do powyższych umów dodatkowych pozwala na uczestnictwo w programie „Assistance na wypadek nowotworu”, którego celem jest umożliwienie przystąpienia do grupowego ubezpieczenia Assistance i skorzystania ze świadczeń dostarczanych przez podmiot trzeci. Przedmiotem programu jest organizacja i pokrycie kosztów udzielonej pomocy w wypadku zaistnienia zdarzenia ubezpieczeniowego opisanego w powyższych umowach, w szczególności poprzez organizację i pokrycie kosztów wizyt lekarskich czy innych wymienionych w programie świadczeń do wartości 25.000,00 zł. 3. Druga opinia medyczna (krajowa (…))

Przedmiotem powyższej umowy jest ochrona zdrowia Ubezpieczonego. Obejmuje on konsultację medyczną w przypadku zaistnienia zdarzenia ubezpieczeniowego, jakim jest rozpoznanie dodatkowej choroby lub problemów zdrowotnych. W takim przypadku Ubezpieczony może zwrócić się do wskazanego zewnętrznego partnera medycznego z wnioskiem o udzielenie konsultacji medycznej, do której jest uprawniony na podstawie umowy dodatkowej. Zakres usług towarzyszących świadczeniom został wskazany w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia tej umowy dodatkowej.

4. Leczenie szpitalne lub operacja w wyniku choroby lub NW (wariant premium - (…))

Przedmiotem powyższej umowy jest ochrona zdrowia. Zakres ochrony obejmuje leczenie szpitalne, leczenie szpitalne o długotrwałym charakterze oraz operacje powstałe w wyniku choroby lub nieszczęśliwego wypadku. Świadczenie polega na wypłacie świadczenia po zaistnieniu zdarzenia podlegającego ubezpieczeniu.

5. Na wypadek poważnych chorób - bez nowotworów (wariant rozszerzony - (…))

Przedmiotem powyższej umowy jest ochrona zdrowia. Zakres ochrony obejmuje poważne choroby wymienione w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia tej umowy dodatkowej. Świadczenie polega na wypłacie kwoty wyliczonej w oparciu o sumę ubezpieczenia w momencie wystąpienia poważnej choroby.

6. Organizacja i pokrycie kosztów leczenia za granicą „Dbamy bez granic” (wariant (…)

Przedmiotem powyższej umowy jest ochrona zdrowia. W ramach umowy dodatkowej Ubezpieczonemu przysługują świadczenia w postaci Wirtualnej Konsultacji; Przewodnika Pacjenta; Leczenia za granicą, w tym organizacji i pokrycia kosztów leczenia, zakwaterowania, repatriacji i kosztów leków. Szczególne warunki zakresu ochrony zostały ustalone w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia tej umowy dodatkowej.

7. Uszkodzenia ciała (wariant (…))

Przedmiotem powyższej umowy jest ochrona zdrowia. Zakres ochrony ubezpieczeniowej obejmuje uszkodzenia ciała, które powstały w następstwie nieszczęśliwego wypadku. Szczegółowy zakres uszkodzeń ciała objętych ubezpieczeniem został wymieniony w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia tej umowy dodatkowej. Świadczenie polega na wypłacie kwoty wyliczonej w oparciu o sumę ubezpieczenia w momencie wystąpienia uszkodzenia ciała.

Dodatkowo Ubezpieczeni w ramach wskazanych Umów Dodatkowych mają możliwość przystąpienia do Programu „Assistance Medyczny”. Jego celem jest umożliwienie przystąpienia do ubezpieczenia grupowego i skorzystania ze świadczeń assistance dostarczanych przez podmiot trzeci. Zakres tych świadczeń obejmuje m. in. transport medyczny, dostarczanie leków oraz organizację, wypożyczenie lub zakup sprzętu rehabilitacyjnego. Powyższe świadczenia są spełniane do limitu wykazanego w Programie Assistance Medyczny.

Wskazana Umowa Ubezpieczenia dzieli się na Umowę Ubezpieczenia Podstawowego, w której zakresem ochrony jest życie Ubezpieczonych i w której Uposażonym jest Spółka, oraz Umów Ubezpieczenia Dodatkowego, w których zakresem ochrony jest zdrowie Ubezpieczonych i to wobec nich spełniane będą świadczenia z nich wynikające. Wnioskodawca wskazuje, że zawarta Umowa Ubezpieczenia będzie umową indywidualną zawieraną oddzielnie dla poszczególnych Ubezpieczonych.

Z Państwa punktu widzenia, celem objęcia Ubezpieczonych ubezpieczeniem na życie jest zapewnienie sukcesji majątkowej wspólników Spółki. Ubezpieczeni będą również pracować wydajniej wiedząc, że są objęci ochroną ubezpieczeniową, z której w razie zdarzenia ubezpieczeniowego skorzystają oni lub uposażeni. Opłacanie składek od wskazanej polisy przez Państwa służy umacnianiu więzi Ubezpieczonego ze Spółką i zwiększonego zaangażowania w jej działalność. Pokrycie kosztów składki ubezpieczenia na życie Prezesa Zarządu pozwoli na dodatkowo na objęcie ochroną osoby niezwykle istotnej w działalności Spółki, opartej na jego doświadczeniu i kontaktach biznesowych. Dodatkowe benefity pozapłacowe dla Ubezpieczonych stanowiłyby dodatkowe nieodpłatne świadczenia dla nich i pełniłyby funkcję motywacyjną. Jest to dodatek do wynagrodzenia (pozapłacowy element), który wpłynie bezpośrednio na ich sytuację finansową oraz zadowolenie z wykonywanej pracy. Prawa do ochrony nie można przenieść na nikogo innego. Opłacanie składek przez Państwa sprzyja większemu zaangażowaniu Ubezpieczonych w efektywną pracę na rzecz Spółki, realizację wyznaczanych jej celów, kreowaniu określonych i oczekiwanych postaw oraz ma na celu zachęcenie do podejmowania większej odpowiedzialności, a przez to w sposób pośredni może przyczynić się do zwiększenia osiąganych przez Spółkę przychodów.

Zarówno Prezes Zarządu jak i Pracownik oraz Zleceniobiorca wykonują w Spółce funkcje bezpośrednio lub pośrednio związane z działalnością Spółki. Mają przez to również wpływ na przychody Spółki. Poprzez pełnione funkcje pozwalają na świadczenie usług o najwyższej jakości (Zleceniobiorca), dbanie o organizację wewnętrzną i finansową Spółki (Pracownik) oraz wytaczanie kierunków rozwoju oraz podejmowanie istotnych decyzji strategicznych (Prezes Zarządu). Jest to zatem powiązane z zachowaniem, zabezpieczeniem jak i uzyskaniem ogółu przychodów z wykonywanych przez Ubezpieczonych czynności.

Państwa zdaniem powyższy koszt jest pośrednim kosztem w działalności spółki. Zgodnie z definicją ustawową kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem tych wydatków, które wprost zostały wyłączone z możliwości zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów. Jak podkreśla się w orzecznictwie: „warunkiem uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu jest łączne spełnienie następujących warunków - faktycznego (rzeczywistego) poniesienia wydatku przez podatnika, istnienie związku z prowadzoną przez podatnika działalnością oraz poniesienie go w celu uzyskania przychodu, jego zwiększenia, bądź zachowania źródła przychodu” (Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 kwietnia 2018 r., sygn. akt II FSK 1140/16).

Uzupełnienie opisu stanu faktycznego

Uprawnienie do dodatkowego świadczenia w postaci ubezpieczenia na życie wraz z umowami dodatkowymi na rzecz Prezesa zarządu Spółki wynika z Uchwały Nr 2 Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników podjętej 12 grudnia 2023 r. w sprawie przyznawania członkowi zarządu prawa do świadczeń dodatkowych.

Stosownie do treści § 1 ww. Uchwały, Zgromadzenie Wspólników Spółki (…) Sp. z o.o. z siedzibą w (…), niniejszym przyznaje (…) - Prezesowi Zarządu Spółki prawo do świadczeń dodatkowych w postaci objęcia go pakietem ubezpieczeń, w tym ubezpieczeniem na życie oraz ubezpieczeniem od chorób na podstawie umowy ubezpieczenia zawartej pomiędzy Spółką a przedsiębiorcą ubezpieczeniowym.

Nadto, zgodnie z treścią § 2 ww. Uchwały, Zgromadzenie Wspólników postanawia, że koszty składki ubezpieczenia będzie ponosić Spółka oraz, że okres korzystania z dodatkowego świadczenia przez (…) jako Prezesa Zarządu każdorazowo będzie związany z okresem obowiązywania umowy ubezpieczenia pomiędzy Spółką a przedsiębiorstwem ubezpieczeniowym.

Uprawnienie do dodatkowego świadczenia w postaci ubezpieczenia na życie wraz z umowami dodatkowymi na rzecz pracownika wynika z Aneksu Nr (…) do Umowy o pracę z 19 marca 2018 r. zawartego 6 lipca 2023 r. i zgodnie z treścią § 2 ust. 4, Pracownikowi przysługuje prawo do dodatkowego świadczenia w postaci objęcia go pakietem ubezpieczeń, w tym ubezpieczeniem na życie oraz ubezpieczeniem od chorób na podstawie umowy ubezpieczenia zawartej pomiędzy Spółką a przedsiębiorcą ubezpieczeniowym (dalej: „Umowa ubezpieczenia”). Koszty składki ubezpieczenia ponosi Spółka. Nadto, zgodnie z treścią § 2 ust. 5, okres korzystania z dodatkowego świadczenia przez Pracownika każdorazowo jest związany z okresem obowiązywania Umowy ubezpieczenia.

Uprawnienie do dodatkowego świadczenia w postaci ubezpieczenia na życie wraz z umowami dodatkowymi na rzecz zleceniobiorcy wynika z Aneksu Nr (…) do Umowy z 30 października 2023 r. zawartego 3 stycznia 2024 r. i zgodnie z treścią § 4 ust. 7, Zleceniobiorcy przysługuje prawo do dodatkowego świadczenia w postaci objęcia go pakietem ubezpieczeń, w tym ubezpieczeniem na życie oraz ubezpieczeniem od chorób na podstawie umowy ubezpieczenia zawartej pomiędzy Zleceniodawcą a przedsiębiorcą ubezpieczeniowym (dalej: „Umowa ubezpieczenia”). Koszty składki ubezpieczenia ponosi Zleceniodawca.

Nadto, stosownie do treści § 4 ust. 8, okres korzystania z dodatkowego świadczenia przez Zleceniobiorcę każdorazowo jest związany z okresem obowiązywania Umowy ubezpieczenia.

Zgodnie z treścią Ogólnych warunków ubezpieczenia - „Umowa dodatkowa na wypadek uszkodzenia ciała”, wysokość składki za wskazaną umowę dodatkową jest ustalana zgodnie z taryfą składek, która obowiązuje. Jest ona ustalana na podstawie sumy ubezpieczenia, którą wybrał Właściciel polisy oraz zniżek, których udzielono.

Na wysokość Składki mogą mieć też wpływ, takie czynniki jak:

a) zawód, który wykonujesz oraz

b) sporty i hobby, które uprawiasz.

Składkę za Umowę dodatkową opłaca właściciel polisy razem ze składką za Umowę podstawową.

W przypadku, Ogólnych Warunków Umowy dodatkowej dotyczącej organizacji i pokrycia kosztów leczenia za granicą „(…)”, wysokość składki za wskazaną umowę dodatkową ustalono zgodnie z obowiązującą taryfą składek i wieku ubezpieczonego z uwzględnieniem przyjętej częstotliwości opłacania składki.

W przypadku, Ogólnych Warunków ubezpieczenia - „Umowa dodatkowa na wypadek poważnych chorób - bez nowotworów”, wysokość składki za umowę dodatkową jest ustalana zgodnie z obowiązującą taryfą składek. Wysokość składki jest ustalana na podstawie wieku, sumy ubezpieczenia oraz wybranego wariantu ochrony oraz należnych zniżek. Na wysokość składki mogą mieć wpływ stan zdrowia i historia chorób w rodzinie. Składka za Umowę dodatkową jest opłacana regularnie razem ze Składką za Umowę.

W przypadku, Ogólnych Warunków ubezpieczenia - „Umowa dodatkowa - leczenie szpitalne lub operacja w wyniku choroby lub NW”, wysokość składki za Umowę dodatkową jest ustalana na podstawie sumy ubezpieczenia, którą wybrał Właściciel polisy, Twojego wieku, okresu, na jaki Umowa dodatkowa jest zawierana oraz zniżek, których udzieliliśmy. Na wysokość składki mogą mieć też wpływ, takie czynniki jak: a) stan zdrowia, b) zawód, który jest wykonywany oraz c) sporty i hobby, które są uprawiane. Składkę za umowę dodatkową opłaca właściciel polisy razem ze składką za Umowę. W przypadku, Ogólnych Warunków ubezpieczenia Umowa dodatkowa na wypadek nowotworu „(…)”, wysokość składki za Umowę dodatkową jest ustalana z obowiązującą taryfą składek, na podstawie wieku, wysokości sumy ubezpieczenia, wybranego wariantu ochrony oraz należnych zniżek. Na wysokość składki mogą mieć wpływ stan zdrowia i historia chorób w rodzinie. Składka za Umowę dodatkową jest opłacana regularnie razem ze Składką za Umowę.

W przypadku, Ogólnych Warunków ubezpieczenia Umowa dodatkowa na wypadek nowotworu „(…)”, wysokość składki za wskazaną umowę dodatkową jest ustalana z obowiązującą taryfą składek, na podstawie wieku, wysokości sumy ubezpieczenia, wybranego wariantu ochrony oraz należnych zniżek. Na wysokość składki mogą mieć wpływ stan zdrowia i historia chorób w rodzinie. Składka za Umowę dodatkową jest opłacana regularnie razem ze Składką za Umowę.

Zgodnie z udostępnionymi Państwu, Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia na życie „(…)” na Umowę ubezpieczenia składają się „Umowa podstawowa” - umowa ubezpieczenia na życie dla każdego Ubezpieczonego oraz „Umowa dodatkowa” - część Umowy zapewniająca dodatkową ochronę ubezpieczeniową.

Umowa dodatkowa jest zawierana na podstawie wniosku Właściciela polisy. Wniosek o zawarcie Umowy dodatkowej może być złożony razem z wnioskiem o zawarcie Umowy. Umowę dodatkową można przy tym zawrzeć razem z umową podstawową lub dokupić ją w trakcie jej trwania.

Zgodnie z treścią Regulaminu Programu Assistance na wypadek nowotworu, uczestnikami programu mogą być wyłącznie Ubezpieczeni objęci ochroną z tytułu Umowy dodatkowej na wypadek nowotworu „(…)” albo Umowy dodatkowej na wypadek nowotworu „(…)”. Przystąpienie do Programu jest równoznaczne z przystąpieniem do grupowego ubezpieczenia Assistance na wypadek nowotworu i następuje poprzez złożenie pisemnej deklaracji przystąpienia do Programu na wniosku o ubezpieczenie.

Składkę za ubezpieczonych, zgłoszonych przez ubezpieczającego ubezpieczycielowi, uiszcza Ubezpieczający na zasadach określonych w umowie grupowego ubezpieczenia assistance.

Zgodnie z treścią Regulaminu „Program Assistance medyczny” uczestnikami programu mogą być wyłącznie osoby, które otrzymają od (…) zaproszenie do udziału w Programie i przystąpią do Programu. Składka jest opłacana przez Ubezpieczającego.

Do obu z ww. programów przystąpili Ubezpieczeni.

Pytania

1. Czy Spółka będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na składki z tytułu polisy w zakresie Umów Dodatkowych, gdzie Ubezpieczonym jest Pracownik na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT korzystając z wyłączenia z art. 16 ust. 1 pkt 38, 38a i 59, oraz w pełnym zakresie gdzie ubezpieczonym jest Członek Zarządu oraz Zleceniobiorca, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT?

2. Czy w przypadku braku możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na składki z tytułu polisy w pełnym zakresie wobec Ubezpieczonych będących Członkiem Zarządu oraz Zleceniobiorcą Spółki, Wnioskodawca jest uprawniony do uznania za koszt uzyskania przychodów wydatków w wysokości składek z tytułu Umów Dodatkowych zawartych w polisie na życie, gdzie zarówno beneficjentem i ubezpieczonym są Członek Zarządu i Zleceniobiorca Spółki, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT?

3. Czy po stronie Ubezpieczonych powstanie podstawa do opodatkowania nieodpłatnego świadczenia z tytułu podpisanej umowy ubezpieczenia w zakresie, w jakim zostanie zaliczona jako nieodpłatne świadczenie, którego beneficjentem jest Ubezpieczony, zgodnie z art. 11 ust. 1 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 1, art. 11 ust. 2 oraz art. 13 pkt 7 i 8 Ustawy o PIT oraz czy na Państwu będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu?

Przedmiotowa interpretacja dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych (pyt. Nr 3), natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (pyt. Nr 1, 2) zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. 3

Państwa zdaniem, po stronie Ubezpieczonych powstanie podstawa do opodatkowania nieodpłatnego świadczenia z tytułu podpisanej umowy ubezpieczenia w zakresie, w jakim zostanie zaliczona jako nieodpłatne świadczenie, którego beneficjentem jest Ubezpieczony, zgodnie z art. 11 ust. 1 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 1, art. 11 ust. 2 oraz art. 13 pkt 7 i 8 Ustawy o PIT, a w związku z tym po Państwa stronie jako Płatnika powstanie obowiązek poboru zaliczki na podatek dochodowy z tego tytułu.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 Ustawa o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o PIT oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji Podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 11 ust. 1 ustawy o PIT „Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.” Natomiast art. 11 ust. 2 ustawy o PIT wskazuje, że „Wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem ust. 2c oraz art. 12 ust. 2-2c, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania".

Ustawa definiuje zatem przychód nie tylko jako wartość otrzymanych pieniędzy, ale każde przysporzenie majątkowe, zarówno w formie pieniężnej jak i niepieniężnej. Jednocześnie przepisy podatkowe nie zawierają definicji „nieodpłatnego świadczenia”. Pojęcie to zostało ukształtowane w orzecznictwie sądowo-administracyjnym, np. w uchwale podjętej przez Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów w dniu 18 listopada 2002 r., sygn. akt FSP 9/02: "dla celów podatkowych pojęcie "nieodpłatnego świadczenia" (...) ma szerszy zakres niż w prawie cywilnym. Obejmuje ono nie tylko świadczenie w cywilistycznym znaczeniu (działanie lub zaniechanie na rzecz innej strony - por. art. 353 k.c.), ale w jego zakres wchodzą także wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku tej osobie, mające konkretny wymiar finansowy".

Ustawa wskazuje katalog źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu w art. 10 ust. 1 Ustawy o PIT. Wymienia tam m. in. przychody z działalności wykonywanej osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2 Ustawy o PIT dla przychodów osiąganych z pełnienia funkcji Członka Zarządu zgodnie z art. 13 pkt 7 Ustawy o PIT albo na podstawie umowy zlecenie zgodnie z art. 13 pkt 8 Ustawy o PIT) oraz ze stosunku pracy (art. 10 ust. 1 pkt 1 Ustawy o PIT).

Zgodnie z powyższymi przepisami za przychód Ubezpieczonych należy uznać nie tylko wynagrodzenie otrzymane w ramach zawartych stosunków prawnych, ale również przysługujące im z tego tytułu benefity wynikające z umowy ubezpieczenia i bezpośrednio związane z Ubezpieczonymi. Przychód ten powstaje w momencie zapłaty składki przez Spółkę, gdyż wskazani w umowie Ubezpieczeni prawa wynikające z polisy nabywają z chwilą zawarcia przez Spółkę umowy ubezpieczenia. Należy jednak podkreślić, że Państwa zdaniem benefity te są bezpośrednio powiązane z gwarancją bezpieczeństwa lub dodatkowymi korzyściami wynikającymi z polis ubezpieczeniowych. Mogą zatem stanowić dla nich podstawę do opodatkowania. Fakt, że to Spółka jest Uposażonym z tytułu Umowy Podstawowej jest bez znaczenia, gdyż benefitem w tym zakresie jest pewność Ubezpieczonego co do możliwości bezkonfliktowego zachowania sukcesji majątkowej na wypadek śmierci Ubezpieczonego. W wypadku Umów Dodatkowych benefity są bezpośrednio związane z osobą Ubezpieczoną poprzez ochronę jego zdrowia i dodatkowe korzyści m. in medyczne.

Mając na uwadze opisane we wniosku zdarzenie przyszłe oraz przepisy ustawy o PIT stwierdzić należy, że składka opłacona przez Państwa (Ubezpieczającego) w ramach umowy indywidualnego ubezpieczenia na życie stanowi przychód Ubezpieczonych z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. 13 pkt 7 i pkt 8 Ustawy o PIT, w przypadku Członka Zarządu pełniącego funkcję na podstawie powołania oraz Zleceniobiorcy, jak również ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 Ustawy o PIT, w przypadku Ubezpieczonego zatrudnionego na umowie o pracę. Przychód ten należy uznać w dacie poniesienia wydatku przez Spółkę, czyli w dacie zapłaty składki firmie ubezpieczającej w pełnej wartości. Z opisu stanu faktycznego wynika bowiem jednoznacznie, że wskazane osoby otrzymują określone benefity, policzalne lub nie, z tytułu polisy ubezpieczeniowej.

Na powstanie przychodu w momencie opłacenia składki przez Spółkę nie wpływa okoliczność, że wskazane w Podstawowej Umowie i Dodatkowych Umowach benefity dotyczą przyszłych i niepewnych zdarzeń, gdyż sama funkcja gwarancyjna jaką pełnią stanowi dla Ubezpieczonych nieodpłatne świadczenie. W opisanym stanie faktycznym Wnioskodawca opłaca bowiem za Ubezpieczonych składkę, którą musieliby finansować z własnych środków, gdyby na własną rękę przystąpili do analogicznego ubezpieczenia. Niewątpliwie zatem uzyskują oni korzyść z tego tytułu, że opłaty składki dokonywać będzie za nich Spółka. Skoro Ubezpieczeni nie poniosą żadnych wydatków związanych z opłaceniem składki na ubezpieczenie, w zakresie w jakim uzyskają związane z nią benefity, to każda wypłata na ich rzecz z tytułu realizacji Umowy Ubezpieczenia będzie dla nich korzystna.

Powyższe oznacza, że Państwo - jako płatnik - od opłaconej za Ubezpieczonych składki ubezpieczeniowej będzie obowiązany do obliczenia, pobrania i odprowadzenia do właściwego urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy z ww. tytułu.

Zgodnie bowiem z art. 41 ust. 1 ustawy o PIT, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 Ustawy o PIT, osobom określonym w art. 3 ust. 1 Ustawy o PIT, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 Ustawy o PIT oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b Ustawy o PIT, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 Ustawy o PIT.

Stosownie do treści art. 42 ust. 1 Ustawy o PIT: "Płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika wykonuje swoje zadania, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Jednakże w przypadku gdy podatek został pobrany zgodnie z art. 30a ust. 2a, płatnicy, o których mowa w art. 41 ust. 10, przekazują kwotę tego podatku na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania".

Jak wynika z art. 42 ust. 1a Ustawy o PIT: „W terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika wykonuje swoje zadania, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru. Jednakże roczne deklaracje dotyczące podatku pobranego zgodnie z art. 30a ust. 2a płatnicy, o których mowa w art. 41 ust. 10, przesyłają do urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania. Przepis art. 38 ust. 1b stosuje się odpowiednio.”

W omawianym stanie faktycznym spełnione zostały zatem wszystkie warunki dla uznania otrzymanego świadczenia za świadczenie nieodpłatne.

Tym samym uznać należy, że objęcie polisą ubezpieczeniową Ubezpieczonych w pełnym zakresie skutkuje powstaniem przychodu z nieodpłatnych świadczeń. Wartość przychodu stanowić będzie kwota opłaconej miesięcznej składki z tytułu polisy na życie osobno dla każdego Ubezpieczonego.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 8 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.):

Płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepis art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Według art. 11 ust. 2 ustawy:

Wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem ust. 2c oraz art. 12 ust. 2-2c, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

W myśl przepisu art. 11 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:

1) jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia - według cen stosowanych wobec innych odbiorców;

2) jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione - według cen zakupu;

3) jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku - według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku;

4) w pozostałych przypadkach - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

Za przychody należy zatem uznać każdą formę przysporzenia majątkowego, zarówno formę pieniężną, jak i niepieniężną, w tym nieodpłatne świadczenia otrzymane przez podatnika. Ponieważ przepisy ustawy nie zawierają legalnej definicji pojęcia „nieodpłatne świadczenia”, należy przyjąć takie rozumienie tego terminu, jakie ukształtowało się w orzecznictwie sądowo-administracyjnym. Pojęcie „nieodpłatne świadczenie” było m.in. przedmiotem interpretacji Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w uchwale podjętej w składzie siedmiu sędziów 18 listopada 2002 r., sygn. akt FSP 9/02 stwierdził, że „dla celów podatkowych pojęcie "nieodpłatnego świadczenia" (…) ma szerszy zakres niż w prawie cywilnym. Obejmuje ono nie tylko świadczenie w cywilistycznym znaczeniu (działanie lub zaniechanie na rzecz innej strony- por. art. 353 KC), ale w jego zakres wchodzą także wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku tej osobie, mające konkretny wymiar finansowy (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 czerwca 2002 r., III RN 106/01, jeszcze nie publ., a także wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 sierpnia 1999 r., III RN 31/99 - OSNAPU 2000 nr 13 poz. 496)”.

Katalog źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zawiera art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednym ze źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 ww. ustawy są:

1) stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta;

2) działalność wykonywana osobiście;

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy:

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Przy czym, stosownie do art. 12 ust. 3 cytowanej ustawy:

Wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych ustala się według zasad określonych w art. 11 ust. 2-2b.

Przychodami z działalności wykonywanej osobiście zgodnie z art. 13 pkt 7 ustawy są:

Przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

W świetle art. 13 pkt 8 ustawy, przychodami z działalności wykonywanej osobiście są:

Przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

a) osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,

b) właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora – jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością,

c) przedsiębiorstwa w spadku

- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, iż zawarli Państwo jako ubezpieczający umowę ubezpieczenia z towarzystwem ubezpieczeń, na mocy której ubezpieczyli Państwo na życie Prezesa zarządu, Dyrektora Finansowego zatrudnionego na podstawie umowy o pracę i doradcę techniczno - handlowego na podstawie umowy zlecenia.

W myśl zaś art. 32 ust. 1 ww. ustawy:

Zakłady pracy będące osobami fizycznymi, osobami prawnymi oraz jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, z pracy nakładczej lub ze spółdzielczego stosunku pracy, z zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakłady pracy lub z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej wypłacanej w spółdzielniach pracy.

Z kolei stosownie art. 39 ust. 1 cytowanej ustawy:

Płatnicy, o których mowa w art. 32, art. 33 i art. 35, są obowiązani przesłać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika wykonuje swoje zadania, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania, imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru. Informację, o której mowa w zdaniu pierwszym, sporządza się również w przypadku dokonywania wypłaty świadczeń określonych w art. 21 ust. 1 pkt 46, 74, 148 i 152-154. W informacji tej wykazuje się również dochody zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych.

Stosownie do art. 41 ust. 1 ww. ustawy:

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Natomiast, zgodnie z art. 42 ust. 1 - 2 tejże ustawy:

1. Płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika wykonuje swoje zadania, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Jednakże w przypadku gdy podatek został pobrany zgodnie z art. 30a ust. 2a, płatnicy, o których mowa w art. 41 ust. 10, przekazują kwotę tego podatku na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania.

1a. W terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika wykonuje swoje zadania, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru. Jednakże roczne deklaracje dotyczące podatku pobranego zgodnie z art. 30a ust. 2a płatnicy, o których mowa w art. 41 ust. 10, przesyłają do urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania. Przepis art. 38 ust. 1b stosuje się odpowiednio.

2. Płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani przesłać podatnikom, o których mowa:

1) w art. 3 ust. 1, oraz urzędom skarbowym przy pomocy których naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika wykonują swoje zadania - imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 41 ust. 1, sporządzone według ustalonego wzoru;

2) w art. 3 ust. 2a, oraz urzędom skarbowym, przy pomocy których naczelnicy urzędów skarbowych właściwi w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonują swoje zadania, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru, również gdy płatnik w roku podatkowym sporządzał i przekazywał informacje w trybie przewidzianym w ust. 4.

Z przedstawionych przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega - co do zasady - każdy dochód osiągnięty przez osobę fizyczną. Zgodnie natomiast z definicją dochodu jest nim nadwyżka przychodów ze źródła nad kosztami jego uzyskania. Pojęciem pierwotnym dla dochodu jest więc pojęcie przychodu. Ten z kolei definiowany jest przez ustawodawcę, czemu dał wyraz w art. 11 ust. 1 ww. ustawy, jako otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

O uzyskaniu przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym do osób fizycznych można więc mówić w każdej sytuacji gdy podatnik - czy to na skutek otrzymania określonych wartości majątkowych (środków pieniężnych, świadczeń w naturze czy też innych nieodpłatnych świadczeń), czy też gdy na skutek określonego zdarzenia powodującego zmniejszenie jego zobowiązań wobec innych podmiotów – uzyskuje określone przysporzenie majątkowe.

Wskazać również należy, że dla celów podatkowych przyjmuje się – co znajduje potwierdzenie w orzecznictwie - że pojęcie nieodpłatnego świadczenia, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ma szerszy zakres niż w prawie cywilnym. Obejmuje ono bowiem wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne, to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku tej osobie, mające konkretny wymiar finansowy.

W kwestii rozumienia pojęcia „nieodpłatnego świadczenia”, zasadniczego znaczenia nabrał wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13 (Dz. U. z 2014 r. poz. 947), w którym Trybunał Konstytucyjny dokonał ustalenia, jakie kryteria decydują o zakwalifikowaniu nieodpłatnego świadczenia jako przychodu pracownika z tytułu stosunku pracy. Trybunał Konstytucyjny wskazał, że za przychód pracownika mogą być uznane takie świadczenia, które:

  • zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie),
  • zostały spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść,
  • korzyść ta jest wymierna (również w postaci zaoszczędzenia wydatku) i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).

W opisie stanu faktycznego wskazali Państwo, że ubezpieczonymi w ramach zawartych umów ubezpieczenia na życie są Prezes zarządu, Dyrektor Finansowy zatrudniony na podstawie umowy o pracę i doradca techniczno – handlowy zatrudniony na podstawie umowy zlecenia. Przedmiotem umowy ubezpieczenia podstawowego jest życie Ubezpieczonego w okresie na jaki umowa została zawarta. Celem nie jest realizacja zysków lecz ochrona życia Ubezpieczonego. Zgodnie z OWU (…) zakres ubezpieczenia obejmuje życie Ubezpieczonego w okresie ubezpieczenia. Dodatkowe Umowy pozwalają na rozszerzenie ochrony ubezpieczonego o takie ryzyka jak ubezpieczenie od chorób, w wyniku nieszczęśliwego wypadku, operacji, pobytu w szpitalu w wyniku wypadku, dodatkowych konsultacji medycznych itp.

Zatem w celu określenia czy uiszczane przez Państwo składki na ubezpieczenie na życie Prezesa zarządu, Dyrektora Finansowego zatrudnionego na podstawie umowy o pracę i doradcę techniczno - handlowego na podstawie umowy zlecenia, stanowią dla nich nieodpłatne świadczenie należy odnieść się do powyższych przesłanek.

Pierwsza przesłanka

Z tytułu zawartych polis podmiotem uposażonym nie jest Spółka, ona też nie jest uprawniona do otrzymania jakiegokolwiek świadczenia od ubezpieczyciela. To Prezes zarządu, Dyrektor Finansowy i doradca techniczno – handlowy w umowie ubezpieczenia na życie wyraża zgodę na zawarcie umowy ubezpieczenia.

W konsekwencji, nie można mówić, że objęcie umową ubezpieczenia na życie Prezesa zarządu, Dyrektora Finansowego i doradcy techniczno – handlowy, następuje bez ich zgody, to oni decydują o zapisach umowy, do zmian w umowie odnośnie osób uposażonych wymagana jest ich zgoda.

Druga przesłanka

Umowa ubezpieczenia została zawarta w interesie osób ubezpieczonych.

Jak Państwo wskazali polisa na życie składa się ze składki podstawowej oraz składek dodatkowych obejmujących dodatkowy zakres ochronny. Umowa ta nie stanowi grupowej umowy ubezpieczenia, lecz jest indywidualną umową ubezpieczenia. Wskazana polisa zawiera umowę ubezpieczenia na życie wraz z umowami dodatkowymi wskazanymi w polisie. Właścicielem polisy jest Spółka, która zawarła umowę w celu zapewnienia sukcesji majątkowej. Uposażonym w zakresie umowy podstawowej jest Spółka. Zgodnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia na życie „(…)” (dalej: OWU (…)) pojęcie Ubezpieczony oznacza „osobę, której życie jest objęte ochroną ubezpieczeniową w ramach Umowy podstawowej”, natomiast Uposażony oznacza „osoba wskazana przez Ubezpieczonego, której zostaną wypłacone Pieniądze w przypadku śmierci Ubezpieczonego”. Ubezpieczenie podstawowe ubezpiecza życie ubezpieczonego i w przypadku jego śmierci powoduje wypłatę pieniędzy podmiotom uposażonym lub innym osobom uprawnionym. Umowa ubezpieczenia podstawowego została zawarta na okres nie krótszy niż 5 lat. Daty rozpoczęcia i zakończenia okresu ochronnego zostały wskazane w polisie ubezpieczeniowej. Zgodnie z postanowieniami OWU (…), na wypadek śmierci Ubezpieczonego, podmiot Uposażony, wskazany w polisie, otrzyma świadczenia wynikające z umowy ubezpieczenia z chwilą śmierci Ubezpieczonego.

Trzecia przesłanka

Przede wszystkim należy zauważyć, że co do zasady korzyścią wynikającą z umowy ubezpieczenia jest zyskanie ochrony ubezpieczeniowej przez ubezpieczonych - samo posiadanie ochrony ubezpieczeniowej jest już korzyścią majątkową niezależnie od tego czy w okresie objętym umową zdarzy się wypadek ubezpieczeniowy. Istotą umowy ubezpieczenia jest więc zabezpieczenie interesów konkretnych ubezpieczonych.

Niewątpliwie więc Prezes zarządu, Dyrektora Finansowy i doradcy techniczno - handlowy zaoszczędzają wydatek w postaci wartości miesięcznych składek z tytułu polisy na życie, w ramach której są oni ubezpieczonymi i oni wyznaczają krąg osób uposażonych.

W omawianym przypadku spełnione zostały zatem wszystkie warunki określone w ww. wyroku Trybunału Konstytucyjnego dla uznania otrzymanego świadczenia za świadczenie nieodpłatne.

Tym samym uznać należy, że objęcie polisą ubezpieczeniową Prezesa zarządu, Dyrektora Finansowego zatrudnionego na podstawie umowy o pracę i doradcę techniczno - handlowego zatrudnionego na podstawie umowy zlecenia skutkuje powstaniem przychodu z nieodpłatnych świadczeń. Ubezpieczony uzyskuje przychód, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przychód ten odpowiednio dla:

a) pracownika zatrudnionego na umowę o pracę wynagradzanego wyłącznie na podstawie stosunku pracy jest przychodem ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

b) prezesa zarządu jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście w świetle art. 13 pkt 7 tej ustawy,

c) osoby zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 8 ustawy.

Zatem po stronie Ubezpieczonych powstanie podstawa do opodatkowania nieodpłatnego świadczenia z tytułu podpisanej umowy ubezpieczenia w wysokości kwoty miesięcznych składek z tytułu tych polis opłacanych przez Spółkę. Od przychodu tego Państwo - jako płatnik - obowiązani są obliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zatem Państwa stanowisko w jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosujecie się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…).

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00