Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 lipca 2024 r., sygn. II SA/Kr 763/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Niedźwiedź (spr.) Asesor WSA Anna Kopeć Sędzia WSA Agnieszka Nawara-Dubiel po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 19 lipca 2024 r. sprawy ze skargi D. G. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 18 marca 2024 r. znak SKO.ZP/415/103/2024 w przedmiocie odmowy uzgodnienia projektu decyzji ustalającej warunki zabudowy I. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie organu I instancji, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie na rzecz D. G. kwotę 597 (słownie: pięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Postanowieniem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 18 marca 2024 r. znak SKO.ZP/415/103/2024 orzeczono o utrzymaniu w mocy postanowienia Starosty Myślenickiego z dnia 3 stycznia 2024 r., znak gm. -6123.5.kk.175.2023 w przedmiocie odmowy uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy w zakresie ochrony gruntów rolnych na działce nr ewid.[...] w miejscowości K. gmina R. na zabudowę mieszkaniową jednorodzinną tj.: budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego oraz towarzyszących urządzeń infrastruktury technicznej: przyłącza energetycznego nN, projektowanego przyłącza gazowego, przyłącza wody projektowanego z wodociągu gminnego, bezodpływowego szczelnego zbiornika na nieczystości ciekłe, alternatywnie przydomowej oczyszczalni ścieków- w granicach oznaczonych na załączniku graficznym do projektu decyzji nr 92/23 nr 92/23 z dnia 6 grudnia 2023 r. znak: RGPRiOŚ.6730.92.2023 o ustaleniu warunków zabudowy.
Przedmiotowe postanowienie zostało wydane w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Starosta Myślenicki odmówił pozytywnego uzgodnienia - w zakresie ochrony gruntów rolnych - projektu decyzji Wójta Gminy Raciechowice nr 92/23 o ustaleniu, na wniosek p. D. G., warunków zabudowy dla działki nr [...] w miejscowości K., gmina R.. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia stwierdzono, iż przedmiotowa inwestycja ma być realizowana na działce nr [...] o powierzchni 0,7606 ha posiadającej klaso-użytki R Illb RIVa , RIVb i Ps IV w miejscowości K.. Jednocześnie wskazano, że zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego gminy [...], obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003r., działka nr [...] w K. położona była w obszarze "ep" — tereny użytków rolnych, ogrodniczych, zakrzewień w obszarach ogrodniczych zaś teren nie był objęty zgodą ministra właściwego do spraw rozwoju wsi na zainwestowanie nierolnicze. Z kolei w nawiązaniu do ustaleń obowiązującego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy R. uchwalonego przez Radę Gminy Raciechowice uchwałą Nr XLIII/321/2022 z dnia 03 listopada 2022r , działka nr [...] w miejscowości K. leży w obszarze "LŁ" - obszary otwarte leśno-łąkowe. Przedmiotowy teren nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Organ I instancji stwierdził, że planowana inwestycja nie może być projektowana na gruncie rolnym, stanowiącym klaso-użytek R IIIB, który jest szczególnie chroniony, wymaga zgody właściwego ministra ds. rozwoju wsi , zaś takiej zgody nigdy nie pozyskał. Pozostała część wnioskowanej do zabudowy działki nr [...] nie jest gruntem szczególnie chronionym cyt. ustawą lecz jest gruntem rolnym, który nigdy nie był ujęty do terenów budowlanych, co wynika z zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy [...], gdyż w tej części działka nr [...] leżała w obszarze "ep" - tereny użytków rolnych, sadowniczych i ogrodniczych. Ponadto Starosta Myślenicki zaznaczył, że z obowiązującego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy R. wynika, że przedmiotowy teren położony jest w obszarze "LŁ" - obszary otwarte leśno- łąkowe. Są to grunty wysoce wartościowe dla rolnictwa i polityka przestrzenna na tych obszarach polega na ochronie kompleksów rolniczej przestrzeni oraz wartości przyrodniczych i krajobrazowych, a także intensywnym, rolniczym wykorzystaniu terenu, ze znacznym udziałem wyspecjalizowanej gospodarki sadowniczej, bez możliwości zabudowy osadniczej.