Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 marca 2024 r., sygn. II OSK 160/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Grzegorz Czerwiński Sędziowie: sędzia NSA Robert Sawuła (spr.) sędzia del. WSA Anna Szymańska po rozpoznaniu w dniu 20 marca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej L.G., P.G. i K.G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 7 czerwca 2022 r. sygn. akt II SA/Wr 575/21 w sprawie ze skargi L.G., P.G. i K.G. na decyzję Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 20 września 2021 r. nr 1017/2021 w przedmiocie nakazu rozbiórki (demontażu) stalowych zbiorników na substancje płynne oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 7 czerwca 2022 r., II SA/Wr 575/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny (powoływany dalej jako: WSA) we Wrocławiu oddalił skargę L.G., K.G., P.G. na decyzję Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego (DWINB) z 20 września 2021 r., nr 1017/2021, w przedmiocie nakazu rozbiórki (demontażu) stalowych zbiorników na substancje płynne. Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

2.1. Jak wynika z ustaleń sądu wojewódzkiego, 25 kwietnia 2018 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Lubaniu (PINB) wszczął postępowanie w sprawie posadowienia czterech stalowych zbiorników na substancje płynne bez wymaganego pozwolenia na budowę. W protokole z przeprowadzonych oględzin potwierdzono usytuowanie na działce nr [...] w [...], wzdłuż granicy z działką nr [...], czterech zbiorników stalowych. Trzy z nich o jednakowej pojemności 50 m³ (opisane RSM Puławy), posadowione zostały na płytach betonowych tzw. drogowych, bez zamocowania w gruncie, a czwarty na podkładach betonowych (kolejowych). Na podstawie pomiarów ustalono, że odległość ww. zbiorników od granicy działki sąsiedniej nr [...] (liczona od ogrodzenia) wynosi około 5 m, a od obiektu magazynowego (znajdującego się na przedmiotowej działce) 24 m. L.G. (inwestor) nie był w stanie określić daty posadowienia ww. zbiorników. Do protokołu załączono zdjęcia, oraz szkic mapy sytuacyjnej obrazujący posadowienie ww. zbiorników.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00