Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2024-08-01

PROBLEM

Jakie świadczenia dla osoby, która uległa wypadkowi tuż przed zakończeniem pracy na etacie

Pracownik był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy do 30 czerwca br. Równocześnie prowadził działalność gospodarczą, z tytułu której nie podlegał ubezpieczeniom społecznym. Po rozwiązaniu umowy o pracę – od 1 lipca 2024 r. – zgłosił się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, w tym ubezpieczenia wypadkowego, z tytułu prowadzenia działalności. Pod koniec pracy na etacie, tj. 25 czerwca, stał się niezdolny do pracy w wyniku wypadku przy pracy. Lekarz wystawił mu zwolnienie do końca lipca. Jakie świadczenia otrzyma?

odpowiedź

Za okres od 25 do 30 czerwca pracownik otrzyma zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego z tytułu zatrudnienia. Natomiast za okres od 1 do 31 lipca ubezpieczonemu (osobie prowadzącej działalność gospodarczą) przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego.

Zasady ogólne

Co do zasady, w razie niezdolności do pracy z powodu choroby pracownikowi zgodnie z przepisami kodeksu pracy (dalej: k.p.) przysługuje wynagrodzenie w wysokości 80 proc. lub 100 proc. za okres łącznie do 33 dni w roku kalendarzowym, a w przypadku pracowników w wieku 50+ – do 14 dni. Począwszy od 34. lub 15. dnia pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego (następnie świadczenia rehabilitacyjnego) z ubezpieczenia chorobowego zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00