Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 12 lipca 2024 r., sygn. II SA/Gl 433/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Rafał Wolnik, Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski, Asesor WSA Agnieszka Kręcisz-Sarna (spr.), Protokolant st. sekretarz sądowy Damian Szczurowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 lipca 2024 r. sprawy ze skargi D.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie z dnia 16 lutego 2024 r. nr SKO.4106.26.2024 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza W. z dnia 20 grudnia 2023 r. nr [...].

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z 16 lutego 2024 r. nr SKO.4106.26.2024 Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Częstochowie (dalej "Kolegium" lub "Organ odwoławczy") utrzymało w mocy decyzję Burmistrza W. (dalej "Burmistrz" lub "Organ pierwszej instancji") z 20 grudnia 2023 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.

Zaskarżona decyzja zapadła w następującym stanie sprawy.

Burmistrz odmówił przyznania D. K. (dalej "Skarżąca") prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną matką. Podstawę prawną decyzji stanowiły w szczególności przepisy art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (powołany tekst jednolity: Dz. U. z 2023 r. poz. 390 z późn. zm.; dalej "u.ś.r.") oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (powołany tekst jednolity: Dz. U. z 2023 r. poz. 775 z późn. zm.; dalej "k.p.a.").

W uzasadnieniu decyzji Burmistrz wskazał, że matka Skarżącej legitymuje się orzeczeniem wydanym przez lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dalej "ZUS") z 22 października 2021 r. o trwałej niezdolności do samodzielnej egzystencji. Pomoc Skarżącej względem matki skupia się na przygotowaniach posiłków, pomocy w porannej i wieczornej toalecie, pomocy w kąpieli, zmianie pieluchomajtek, przyniesieniu opału i zapaleniu w piecu, utrzymaniu temperatury, podaniu lekarstw. Ponadto Skarżąca robi zakupy, wykonuje pranie, sprząta oraz kontaktuje się z lekarzem. Matka Skarżącej samodzielnie porusza się po mieszkaniu, nie wychodzi poza dom bez opieki, nie wymaga wsparcia sprzętów ortopedycznych. Z opinii pracownika socjalnego wynika, że zakres sprawowanej opieki i pomocy nie wyklucza możliwości podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Ponadto nie została spełniona przesłanka z art. 17 ust. 1b u.ś.r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00