Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 17 lipca 2024 r., sygn. IV SA/Po 320/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Witkowicz-Grochowska Sędzia WSA Monika Świerczak (spr.) Asesor sądowy WSA Jacek Rejman Protokolant sekr. sąd. Iwona Maciak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 lipca 2024 r. sprawy ze skargi K. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 29 lutego 2024 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta G. z dnia 13 listopada 2023 r. nr [...]
Uzasadnienie
W dniu 04.05.2023 r. do Ośrodka Pomocy Społecznej w G. wpłynął wniosek K. S. o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawną matką - A. S..
Do wniosku dołączona została m.in. kopia wypisy z treści orzeczenia z dnia 27.13 A 995 r., Obwodowej Komisji Lekarskiej do Spraw Inwalidztwa i Zatrudnienia nr [...] w G.. Na podstawie orzeczenia zaliczono A. S. do pierwszej grupy inwalidów z ogólnego stanu zdrowia, a inwalidztwo jest trwałe.
W dniu 30.06.2023 r. pracownik socjalny przeprowadził wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania A. S., ustalono że seniorka wymaga całodobowej opieki w zakresie podstawowych czynności życiowych, tj. przygotowanie leków, posiłków, utrzymanie higieny, z domu wychodzi wyłącznie w obecności syna, przy pomocy wózka inwalidzkiego lub kuli.
Prezydent Miasta G. decyzją z dnia 27.06.2023 r., znak [...], orzekł o odmowie przyznania K. S. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawną matką - A. S.. Organ I instancji uzasadnił odmowę tym, że nie jest spełniona przesłanka z art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2024r. poz. 323 dalej jako: "u.ś.r."), a nadto pomiędzy rezygnacją z zatrudnienia i sprawowaną opieką, a możliwością podjęcia zatrudnienia nie istnieje związek przyczynowo - skutkowy.