Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 26-07-2024
Artykuł aktualny na dzień 26-07-2024
Data publikacji: 2024-07-26

Praca na otwartej przestrzeni a promieniowanie optyczne

Nie każdy pracownik realizuje swoje zadania w biurze, ponieważ wiele czynności musi być wykonywanych poza pomieszczeniami, w których organizowana jest praca. Praca na otwartej przestrzeni to nie tylko różnica temperatur, wiatr czy deszcz – ale również promieniowanie optyczne, którego naturalnym źródłem jest słońce. Promieniowanie nadfioletowe jest istotnym czynnikiem środowiskowym, który wywiera pozytywny wpływ na ludzki organizm – jednak długa ekspozycja na jego działanie może prowadzić do negatywnych następstw zdrowotnych. Niezbędna jest więc właściwa profilaktyka – zarówno techniczna, jak również organizacyjna w obszarze zdrowia i bezpieczeństwa pracowników wykonujących pracę na otwartej przestrzeni. 

Praca na otwartej przestrzeni 

Typowym miejscem pracy, które ma historyczne uwarunkowanie, jest zakład pracy rozumiany jako siedziba pracodawcy lub inna jednostka organizacyjna typu przedstawicielstwo czy filia. Przepisy prawa pracy, w tym bhp, nie definiują zakładu pracy określając jednak teren zakładu, którym jest przestrzeń wraz z obiektami budowlanymi, będąca w dyspozycji pracodawcy, w której pracodawca organizuje miejsca pracy. Miejsce pracy to natomiast miejsce wyznaczone przez pracodawcę, do którego pracownik ma dostęp w związku z wykonywaniem pracy.

Z pojęciem miejsca pracy wiąże się pojęcie stanowiska pracy – którym jest przestrzeń pracy, wraz z wyposażeniem w środki i przedmioty pracy, w której pracownik lub zespół pracowników wykonuje pracę. Miejsce pracy w przeciwieństwie do stanowiska pracy to integralny składnik każdej prawidłowo zawartej umowy o pracę. Może być określone jako stały punkt geograficzny, jak również jako obszar, w obrębie którego pracownik wykonuje pracę.

Przepisy rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp wyróżniają stanowiska pracy znajdujące się „na zewnątrz pomieszczeń”, natomiast rozporządzenie w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów posługuje się pojęciem prac nie tylko na stanowiskach pracy, ale również „prac na otwartej przestrzeni. 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00