Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 9 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDWPT.4011.101.2024.2.IL

Zakres skutków podatkowych zbycia nieruchomości.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 maja 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 5 lipca 2024 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

W czerwcu 2019 r. otrzymała Pani od rodziców w darowiźnie działkę gruntu nr x. Nie jest ona i nie była użytkowana gospodarczo, jak również nie przewiduje Pani użytkowania jej gospodarczo. Działka leży odłogiem, ponieważ nie ma Pani koncepcji na jej wykorzystanie, a niezwykle trudne warunki drogowe w postaci tumanów kurzu istniejące od 2023 r. wykluczały jakiekolwiek zainteresowanie tą działką, nawet pomimo krótkotrwałego zlecenia dla pośrednika. W 2022 r. wystąpiła Pani o decyzję o warunkach zabudowy i ją otrzymała w dniu 8 kwietnia 2022 r. za numerem D. Działka jest niezabudowana i nie ma na niej żadnych urządzeń ani naniesień trwałych lub nietrwałych, za wyjątkiem słupa energetycznego.

Jest Pani notariuszem. Prowadzi działalność gospodarczą - kancelarię notarialną. Nie prowadzi Pani działalności w zakresie obrotu lub zarządzania nieruchomościami. Nieruchomość (działka gruntu nr x) stanowi Pani majątek osobisty, nie jest ona wykorzystywana na cele prowadzonej działalności gospodarczej.

Aktualnie działka jest przedmiotem umowy przedwstępnej, ewentualny nabywca jest na etapie gromadzenia środków i badania możliwości wykorzystania działki dla swoich celów.

Jeżeli sprzeda Pani nieruchomość po zakończeniu 2024 r., tj. po 1 stycznia 2025 r. sprzedaż tej nieruchomości nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym, gdyż zbycie nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego

W piśmie złożonym 5 lipca 2024 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku wskazała Pani, że nieruchomość, którą Pani otrzymała w darowiźnie, zawiera zgodnie z wypisem z rejestru gruntów 1,2231 ha (jeden hektar dwa tysiące dwieście trzydzieści jeden metrów kwadratowych) powierzchni i oznaczona jest symbolem: RVI - grunty orne (0,7518 ha), RV- grunty orne (0,2722 ha) i RlVb - grunty orne (0,199 ha). Z tytułu jej posiadania płaci Pani podatek rolny. Z uwagi na to, iż Pani rodzice - darczyńcy uzyskali decyzję o warunkach zabudowy w 2012 r., do sprzedaży tej nieruchomości, nie stosuje się ograniczeń wynikających z przepisów ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. Działka ta nie spełnia wymogów jakie są dla działki budowlanej, gdyż nie jest ona wyposażona w żadne media. W związku z powyższym jest to nieruchomość rolna, niepodlegająca ograniczeniom w sprzedaży.

Pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Czy sprzedaż przez Panią nieruchomości nabytej w drodze darowizny od Pani rodziców do Pani majątku osobistego, która to sprzedaż, zostanie dokonana po upływie pięciu lat od końca roku, w którym nastąpiło nabycie, nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jak przewiduje to art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) i d) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pani stanowisko w sprawie

Sprzedaż przedmiotowej nieruchomości dokonana po dniu 1 stycznia 2025 r. nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłami przychodów są odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Zatem, przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz

zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, co do zasady decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment i sposób ich nabycia.

Interpretacja pojęcia „nabycie” została przedstawiona w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 listopada 2009 r., sygn. akt II FSK 1489/08, w którym Sąd stwierdził, że aby ustalić, jaka czynność prawna wyznacza początek biegu pięcioletniego terminu należy odwołać się do regulacji zawartych w prawie cywilnym. Według Kodeksu cywilnego nabycie jest to uzyskanie prawa własności rzeczy. Zatem, aktywa majątkowe ulegają zwiększeniu. Przez pojęcie „nabycie” użyte w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy rozumieć każde zwiększenie aktywów majątku podatnika.

Jak wskazano wyżej, moment przeniesienia prawa własności w prawie podatkowym określany jest zgodnie z normami prawa cywilnego.

Zgodnie z art. 155 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.):

Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, przekazania nieruchomości lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.

W myśl art. 888 § 1 ustawy Kodeks cywilny:

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku.

Zgodnie z prawem cywilnym darowizna dochodzi do skutku w drodze umowy jednostronnie zobowiązującej, której treścią jest zarówno zobowiązanie darczyńcy do spełnienia świadczenia pod tytułem darmym na rzecz obdarowanego, czyli do dokonania rozporządzenia i wydania przedmiotu darowizny, jak i oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny.

Jeżeli przedmiotem darowizny jest nieruchomość, to umowa darowizny pod rygorem nieważności, powinna mieć formę aktu notarialnego. Tym samym zawarcie umowy darowizny nieruchomości powoduje przejście jej własności na obdarowanego z chwilą zawarcia aktu notarialnego, w którym darczyńca daruje tę nieruchomość obdarowanemu, a obdarowany darowiznę przyjmuje.

Z opisu sprawy wynika, że w 2019 r. otrzymała Pani od rodziców w darowiźnie działkę gruntu nr x. Działka jest niezabudowana i nie ma na niej żadnych urządzeń ani naniesień trwałych lub nietrwałych, za wyjątkiem słupa energetycznego. Planuje Pani sprzedaż ww. nieruchomość po 1 stycznia 2025 r. Nieruchomość, którą Pani otrzymała w darowiźnie, zawiera zgodnie z wypisem z rejestru gruntów 1,2231 ha (jeden hektar dwa tysiące dwieście trzydzieści jeden metrów kwadratowych) powierzchni i oznaczona jest symbolem: RVI - grunty orne (0,7518 ha), RV- grunty orne (0,2722 ha) i RlVb - grunty orne (0,199 ha). Z tytułu jej posiadania płaci Pani podatek rolny. Z uwagi na to, iż Pani rodzice - darczyńcy uzyskali decyzję o warunkach zabudowy w 2012 r., do sprzedaży tej nieruchomości, nie stosuje się ograniczeń wynikających z przepisów ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. Działka ta nie spełnia wymogów jakie są dla działki budowlanej, gdyż nie jest ona wyposażona w żadne media. W związku z powyższym jest to nieruchomość rolna, niepodlegająca ograniczeniom w sprzedaży.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że planowane przez Panią odpłatne zbycie po 1 stycznia 2025 r. nieruchomości rolnej nr x, nabytej w drodze darowizny od rodziców nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło jej nabycie (tj. 2019 r.) i nie będzie stanowiło dla Pani źródła przychodu polegającego opodatkowaniu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym, nie wystąpi u Pani obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedaży ww. nieruchomości rolnej, tj. działki nr x nabytej w drodze darowizny do rodziców oraz nie będzie Pani zobowiązana do złożenia deklaracji PIT-39 w związku ze sprzedażą ww. nieruchomości rolnej.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Dodatkowe informacje

Dodatkowo należy wskazać, że w sformułowanym pytaniu wskazała Pani, że cyt. ,,Czy sprzedaż przez Panią nieruchomości nabytej w drodze darowizny od Pani rodziców do Pani majątku osobistego, która to sprzedaż, zostanie dokonana po upływie pięciu lat od końca roku, w którym nastąpiło nabycie, nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jak przewiduje to art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) i d) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.”

Wskazanie przez Panią przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Organ potraktował jako oczywistą omyłkę pisarską, gdyż zarówno z opisu sprawy, oraz Pani stanowiska w sposób oczywisty wynika, że Pani wątpliwości odnoszą się do kwestii regulowanych wyłącznie przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00