Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 9 maja 2024 r., sygn. II SA/Ol 16/24

Dnia 9 maja 2024 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk Sędziowie Sędzia WSA Marzenna Glabas Sędzia WSA Tadeusz Lipiński (spr.) Protokolant specjalista Anna Piontczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 maja 2024 roku sprawy ze skargi B. S.A. w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Elblągu z dnia [...], nr [...] w przedmiocie usunięcia odpadów oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z 26 kwietnia 2023 r. Wójt Gminy (dalej: "Wójt", "organ pierwszej instancji") nakazał B. S.A. (dalej: "spółka", "skarżąca") usunięcie odpadów składowanych na działkach nr [...], obręb K., Gmina E., należących do grupy odpadów o kodzie 17 05 04 - gleba i ziemia, w tym kamienie, inne niż wymienione w 17 05 03. Wójt nakazał usunięcie całej ilości tych odpadów zdeponowanych na ww. działkach i przekazanie ich podmiotowi, który posiada zezwolenie na zbieranie odpadów lub zezwolenie na przetwarzanie odpadów. Wykonanie tego obowiązku należy udokumentować przez przedłożenie Wójtowi kart przekazania odpadów. Wójt ustalił / termin usunięcia odpadów na 12 miesięcy od dnia, w którym decyzja stanie się ostateczna, natomiast termin przedłożenia kart przekazania odpadów został ustalony na 14 dni po upływie terminu na usunięcie odpadów.

W uzasadnieniu Wójt wywiódł, że spółka była wytwórcą pochodzących z budowy drogi szybkiego ruchu, odpadów w postaci mas ziemnych, stanowiących odpady inne niż niebezpieczne, zaliczane do grupy odpadów pochodzących z remontów i budów. Ustalił, że skarżąca zdeponowała na ww. działkach 39 672,86 Mg odpadów na podstawie umowy z 10 stycznia 2017 r. Zaznaczył, że umowa ta była nieważna, gdyż podpisy właścicieli działek zostały podrobione przez dzierżawcę, skazanego następnie prawomocnym wyrokiem za podrobienie podpisów na umowie i jej załącznikach oraz użycie tych dokumentów jako autentycznych. Złożenie odpadów spowodowało degradację gruntów rolnych. Wójt stwierdził ponadto, że posiadanie przez spółkę decyzji Starosty z 26 lipca 2016 r. na przetwarzanie odpadów poza instalacjami nie zmieniło charakteru zdeponowanego na działkach materiału. Spółka nie zwolniła się ponadto skutecznie z odpowiedzialności za gospodarowanie odpadami, przekazując je nieuprawnionemu odbiorcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00