Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 16 maja 2024 r., sygn. II SA/Gl 285/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska, Sędziowie Sędzia WSA Wojciech Gapiński (spr.), Asesor WSA Agnieszka Kręcisz-Sarna, Protokolant referent - stażysta Weronika Siedlaczek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 maja 2024 r. sprawy ze skargi Gminy Świerklaniec na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Śląskiego z dnia 3 stycznia 2024 r. nr IFIII.4131.1.75.2023 w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargę.

Uzasadnienie

Wojewoda Śląski (dalej – Wojewoda, organ nadzoru) zaskarżonym rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia 3 stycznia 2024 r. nr IFIII.4131.1.75.2023, działając na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 40 z późn. zm. – dalej u.s.g.), stwierdził nieważność uchwały nr LXXXVII/639/23 Rady Gminy Świerklaniec (dalej – Rada Gminy, organ uchwałodawczy) z dnia 30 listopada 2023 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położonego w gminie Świerklaniec obejmującego sołectwo Nowe Chechło (Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego z 2023 r. poz. 9358 – dalej Plan miejscowy, uchwała).

W jego motywach organ nadzoru w pierwszej kolejności wskazał na niezgodność aktu z uchwałą nr III/27/19 Rady Gminy Świerklaniec z dnia 29 stycznia 2019 r. w sprawie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Świerklaniec (dalej – Studium). Otóż w terenie, którego kierunkiem przeznaczenia w studium jest obszar lasu i zadrzewień, wyłączony z zabudowy (symbol ZL), w Planie miejscowym ustalono przeznaczenie: teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej (symbol 6MN). Jego podstawowym przeznaczeniem jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, a przeznaczeniem uzupełniającym m.in.: zabudowa usługowa, obiekty i urządzenia wypoczynku, sportu i rekreacji, garaże, budynki gospodarcze i parkingi. Tymczasem – jak zauważył Wojewoda – w studium dla terenu ZL ustalono przyrodniczy kierunek zagospodarowania przestrzennego z zachowaniem istniejących gruntów leśnych i z możliwością powiększenia ich powiązań z przewidywanymi przeznaczeniami terenów takimi jak: zwarte zespoły drzew stanów, urządzenia służące turystyce, urządzenia obsługi leśnictwa. Przy czym dopuszczono jedynie przebudowę, nadbudowę, modernizację i remont zabudowy istniejącej (zob. studium s. 103).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00